شیخ مصطفی ارسطویی

شیخ مصطفی ارسطویی

شهرت :

ارسطویی
تاریخ وفات :
1360/05/01
مزار :
تکیه سیدالعراقین
زمینه فعالیت :
خطیب و واعظ
واعظ فاضل صالح، متولد 1285ش در نجف آباد،از شاگردان سید صدرالدین هاطلی کوپایی و سید علی نجف آبادی است. وی واعظی شیرین گفتار و نیکو رفتار و از خیران بود. ارسطویی در مرداد 1360ش درگذشت.
مشروح زندگی نامه
واعظ فاضل صالح، شیخ مصطفی ارسطویی، در سال 1285ش در نجف آباد در خانواده ای مذهبی که از طریق کشاورزی امرار معاش می کردند، متولد شد. ابتدا در زادگاهش به کسب علوم دینی پرداخت و سپس به سفارش علمای آن شهر، از جمله عالم ربانی، حاج شیخ احمد حججی به اصفهان رفت و در مدرسة نیم آورد اقامت گزید. وی در مدارس صدر، چهارباغ و جدّه به فراگیری علوم دینی پرداخت و از اساتید برجستة حوزة اصفهان، همچون حضرات آیات: آقا شیخ محمد -رضا نجفی و میر سید علی نجف آبادی، سید محمد نجف آبادی و سید صدر الدین کوپایی کسب علم نمود.
وی واعظی شیرین گفتار و نیکو رفتار بود. ایام فراغت را تا آخر عمر به کارهای زراعت و باغبانی می گذرانید و از این راه درس اخلاق اسلامی را عملاً به مسلمین می آموخت.
در زمینة فعالیت های خیریّه اجتماعی، وی با اهدای باغ و ملک شخصی خویش در نجف آباد، بنای ایجاد یک باب مسجد و یک باب بهداری ـ که هر دو به نام حسنین است ـ را پی ریزی کرد. همچنین از مشوقان مردم در ساخت مسجد الهادی( خیابان سید علی خان) بود.
وی در مبارزه با فعالیتهای بهائیان فعّال بود و در مسجد ذکر الله، مسجد چهارسوق و مسجد الاقصی به ارشاد جوانان می پرداخت. در ماههای مبارک رمضان به شهرستان آباده که بهائیان در آنجا زیاد سکونت داشتند جهت تبلیغ و منبر حضور می یافت.
وی سرانجام در ماه رمضان سال 1401ق مرداد ماه 1360ش درگذشت و در تکیه سید العراقین تخت فولاد به خاک سپرده شد.