شیخ محمود اژه ای( ثقۀ المحدثین)

شیخ محمود اژه ای( ثقۀ المحدثین)

شهرت :

واعظ رشتی
تاریخ وفات :
19/09/1382
مزار :
تکیه ملا اسماعیل خواجویی
زمینه فعالیت :
عالم ربانی
ثقۀ المحدثین، شیخ محمود اژه ای، معروف به واعظ رشتی، فرزند میرزا حبیب الله، از نوادگان آخوند ملا عبدالله اژه ای است. وی ازاهل علم و فضل و واعظی متبحّر و نیکو سخن بوده است. در جوانی به رشت رفته و در آنجا ازدواج کرد و ساکن رشت گردید. او در اواخر عمر به اصفهان مراجعت نمود و در یکی از مدارس علوم قدیمه خلوت گزید و به عبادت روزگار گذرانید. او در نوزدهم رمضان سال 1382ق دار فانی را وداع گفت و نزدیک مزار علامه ملا اسماعیل خواجویی مدفون گردید.
مشروح زندگی نامه
ثقۀ المحدثین، شیخ محمود اژه ای، معروف به واعظ رشتی، فرزند میرزا حبیب الله، از نوادگان آخوند ملا عبدالله اژه ای است. وی ازاهل علم و فضل و واعظی متبحّر و نیکو سخن بوده است. در جوانی به رشت رفته و در آنجا ازدواج کرد و ساکن رشت گردید. او در اواخر عمر به اصفهان مراجعت نمود و در یکی از مدارس علوم قدیمه خلوت گزید و به عبادت روزگار گذرانید. او در نوزدهم رمضان سال 1382ق دار فانی را وداع گفت و نزدیک مزار علامه ملا اسماعیل خواجویی مدفون گردید. اولاد ایشان در رشت متوطن اند.
همچنین برادر وی حجت الاسلام حاج میرزا اژه ای، عالمی وارسته و متقی بود که در شب جمعه شانزدهم رمضان 1351ق فوت کرد و پیکرش را در کنار خاندانش در تکیه خواجویی به خاک سپردند.