شیخ یحیی فاضل هرندی

شیخ یحیی فاضل هرندی

شهرت :

شیخ یحیی فاضل هرندی
تاریخ وفات :
29/10/1370
مزار :
تکیه ملک
زمینه فعالیت :
عالم فقیه
فرزند محمدقاسم، متولد 1259ش در هرند، عالم وفقیه زاهد، از شاگردان سید محمدمهدی درچه ای، سید محمد نجف آبادی، سید محمدباقر درچه ای و سید محمدکاظم یزدی است. در اصفهان به ارشاد و تدریس مشغول بوده، آثاری از وی به یادگار مانده است. وی در اول شوال1370ق وفات نمود.
مشروح زندگی نامه
عالم کامل فقیه محقق زاهد فرزند محمدقاسم بن علی بن محمدباقر صفار هرندی.
وی در اول تیر 1259ش در هرند متولد شد و پس از چندی در اصفهان از محضر حضرات آیات سید محمدمهدی درچه ای، سید محمد مدرس نجف آبادی، سید محمدصادق مدرس خاتون آبادی و سید محمدباقر درچه ای استفاده نمود و سپس عازم حوزة علمیة نجف اشرف گردید و از محضر علمای بزرگی همچون سید محمد فیروزآبادی، سید محمدکاظم خراسانی و سید محمدکاظم یزدی بهره ها برد و از سید محمد فیروزآبادی و سید محمدکاظم یزدی اجازة اجتهاد دریافت نمود و در سال1331ق به هرند بازگشت و به ترویج دین مبین همت گماشت و پس از چندی به اصفهان مهاجرت نمود و مدتی نیز ملازم درس شیخ محمدتقی نجفی اصفهانی بود و صبح ها در مسجد جامع اصفهان امامت می نمود. وی همچنین به تدریس و سایر وظائف شرعیه قیام نمود و شاگردان بسیاری را تربیت نمود. از جمله شاگردان وی می توان به شیخ احمد روحانی کهیازی اردستانی، سید ابوالحسن بدری، محمدابراهیم جواهری، سید محمدباقر موحد ابطحی و شیخ محمد یزدی اشاره کرد. از آثار وی شرحی است بر« کفایة الاصول» استادش، آخوند خراسانی، به نام «طرفة العقول فی دقائق الاصول لبیان الایرادات الوارده علی کفایة الاصول» که به تاریخ1340ق از آن فراغت حاصل نموده است.
سرانجام وی در غرة شوال1370ق در اصفهان وفات نمود و پس از تغسیل و تکفین وی توسط شیخ محمدباقر زندکرمانی در تخت فولاد تکیة ملک(گلستان شهدا) مدفون گردید.
از فرزندان فاضل وی: شیخ محمد فاضل هرندی مشهور به علامه، متولد 1307ش در هرند می باشد. از اساتید او بزرگانی همچون شیخ هبة الله هرندی، سید محمدجواد غروی و سید مجتبی میرمحمدصادقی را می توان اشاره کرد.
شیخ محمد علامه از خطباء و واعظین بنام بوده و مدتی در مدارس جدید کوهپایه و هرند تدریس نموده است. از آثار او کتابت نسخه ای از «ترسل» می باشد.
علامه در 12 اردیبهشت 1348ش در اصفهان فوت و در تکیة ملک (گلستان شهدا) پایین پای قبر پدرش به خاک سپرده شد.
فرزند دیگر شیخ یحیی، عالم فاضل محقق شیخ محی الدین فاضل هرندی متولد14 اردیبهشت 1313ش می باشد. وی مدتی در مدرسه ذوالفقار اصفهان تحصیل ادبیات نموده و سپس به شهر مقدس قم عزیمت و از محضر اساتیدی چون امام موسی صدر، شیخ جعفر سبحانی، نوری همدانی، خزعلی، مشکینی، سید محمدباقر سلطانی، مجاهدی و سید مصطفی خمینی بهره برد. وی همچنین در درس خارج حضرات آیات: محقق داماد، گلپایگانی، امام خمینی و اصول آیت الله اراکی شرکت نموده و سپس خود به تدریس پرداخت. شیخ محی الدین پس از انقلاب در مشاغل مختلفی چون قضاوت، نمایندگی مجلس شورای اسلامی، نمایندگی مجلس خبرگان، عضو هیئت مدیره حزب جمهوری اسلامی خدمت نمود.
از تألیفات وی «ترجمه و شرح مکاسب» در 17 جلد؛ «حریم در فقه شیعه» و «انفال» را می توان اشاره کرد.
وی سرانجام در روز چهارشنبه 27 اردیبهشت1385ش وفات یافت و در حرم حضرت معصومه (س) مدفون گردید.