شیخ عبدالحسین فقیه ایمانی

شیخ عبدالحسین فقیه ایمانی

شهرت :

فقیه ایمانی
تاریخ وفات :
1346/01/01
مزار :
تکیه ملا اسماعیل خواجویی
زمینه فعالیت :
در روستاى زانیان شهرکرد متولد شد. به عزم تحصیل علوم دینى به اصفهان رفت و پس از تحصیل مقدمات و سطوح به محضر پربار آیت الله العظمى سید ابوالقاسم دهکردى راه یافت و سال ها از درس ایشان بهره برد. وى علاقه زیادى به استاد خود داشت و در زندگى از اخلاق و روش عرفانى ایشان متأثر بود. او زاهدى وارسته و عابدى با اخلاص و در تقوا و پرهیزگارى ضرب المثل بود. تا پایان عمر 95 سالة خود روزة ماه مبارک رمضان را از دست نداد و ماه رمضان آخر عمر را نیز روزه دار بود. از مال دنیا هیچ نداشت و از شدت احتیاط خانة مسکونى و کتاب هاى خود را که تنها دارایى او بود، وقف بر اولاد خود کرد. وى سال ها به وعظ و ارشاد مردم و بیان احکام دین اشتغال داشت و مورد علاقه مردم و علما بخصوص حاج آقا رحیم ارباب بود. این عالم زاهد سرانجام در20 شوال1387ق/1346ش وفات یافت و در تکیة ملا اسماعیل خواجویی مدفون شد.

مشروح زندگی نامه
در روستاى زانیان شهرکرد متولد شد. به عزم تحصیل علوم دینى به اصفهان رفت و پس از تحصیل مقدمات و سطوح به محضر پربار آیت الله العظمى سید ابوالقاسم دهکردى راه یافت و سال ها از درس ایشان بهره برد. وى علاقه زیادى به استاد خود داشت و در زندگى از اخلاق و روش عرفانى ایشان متأثر بود. او زاهدى وارسته و عابدى با اخلاص و در تقوا و پرهیزگارى ضرب المثل بود. تا پایان عمر 95 سالة خود روزة ماه مبارک رمضان را از دست نداد و ماه رمضان آخر عمر را نیز روزه دار بود. از مال دنیا هیچ نداشت و از شدت احتیاط خانة مسکونى و کتاب هاى خود را که تنها دارایى او بود، وقف بر اولاد خود کرد. وى سال ها به وعظ و ارشاد مردم و بیان احکام دین اشتغال داشت و مورد علاقه مردم و علما بخصوص حاج آقا رحیم ارباب بود. این عالم زاهد سرانجام در20 شوال1387ق/1346ش وفات یافت و در تکیة ملا اسماعیل خواجویی مدفون شد. اشعار زیر بر روى سنگ مزارش آمده است:
خوش خصال انسانى چون فقیه ایمانى/سوى دار باقى شد زین سراچة فانى
با حسین بُد هم نام، آن مروج احکام/لطف ایزد علام، باد بر وى ارزانى
شاکر از پى تاریخ با حساب شمسى گفت:/لامکان مکان گشته این فقیه ایمانى
فرزندان ایشان عبارتند از: 1- حاج آقا یحیى فقیه ایمانى: وی در سال 1293ش در اصفهان متولد شد. مقدمات را نزد سید مصطفى فقیه ایمانى آموخت و از درس اساتید ذیل بهره برد: شیخ محمدحسن عالم نجف آبادى؛ سید على نجف آبادى؛ سید محمد نجف آبادى؛ حاج آقا رحیم ارباب؛ شیخ محمدجواد فریدنى؛ سید مهدى حجازى؛ حاج میرزا على آقا شیرازى؛ شیخ محمود مفید؛ حاج آقا صدر کوپایى.
وى سال ها در اصفهان به تدریس کتاب های ادبیات عرب از جمله «سیوطى» و « شرح نظام» اشتغال داشت و شاگردان زیادى از درس او بهره بردند که از آن جمله اند: حاج شیخ حسن صافى؛ شیخ رمضان على املایى؛ حاج سید حسن امامى؛ شیخ محمد ناصرى؛ حاج شیخ مهدى مظاهرى و شیخ حسین منصورزاده.
او عالمى وارسته، بى ریا، زاهد و از شهرت گریزان بود. در جلسات خصوصى به وعظ و بیان معارف اسلامى و فضائل و مناقب ائمة اطهار، علیهم السلام، مى پرداخت. چندین مسجد از جمله مسجد جعفرى، مسجد الکریم و مسجد قراولخانه را احیا کرده و در در هرکدام مدتى اقامه جماعت کرده و در اواخر در مسجد ظلمات و ملک امامت مى نمود .
این عالم پارسا در شب 13 تیر 1378ش/20 ربیع الثانى1420ق وفات یافت و در صحن امامزاده احمد مدفون گردید.
فرزند دیگر شیخ عبدالحسین، حاج میرزا على فقیه ایمانى؛ در سال 1345ق متولد شد. دورة مقدمات و سطوح را در اصفهان نزد سید حسین خادمى، سید عبدالحسین طیب، شیخ احمد فیاض، شیخ محمدحسن عالم، شیخ على قدیرى و سید محمد هاشمى قهدریجانى گذراند. سپس به تهران رفت و در دانشکده الهیات تحصیل نمود. وى 35 سال در آموزش و پرورش تدریس نموده و به امامت جماعت و وعظ نیز اشتغال داشته و از سال 1380 تاکنون در اثر عارضه سکته در منزل بسترى است.
شیخ عبدالحسین همچنین داراى دو داماد فاضل و بزرگوار به نام سید مصطفى فقیه ایمانى و سید محمد هاشمى است.
سید محمد هاشمی، در سال 1277ق در شهر قهدریجان متولد شد. از حدود 20 سالگى به تحصیل در حوزه اصفهان پرداخت و پس از فراگیرى مقدمات، از محضر سید محمد نجف آبادى، سید على نجف آبادى، علامه نجفى، شیخ محمدرضا جرقویه اى، شیخ محمدحکیم خراسانى، سید صدرالدین کوپایى، حاج آقا رحیم ارباب، میرزا على آقا شیرازى و سید محمدرضا خراسانى بهره برده و در علوم مختلف تبحر یافت.
وى عالمى زاهد و وارسته بود و سال ها در حوزة اصفهان به تدریس دروس مختلف حوزوى از مقدمات تا «قوانین الاصول» و «شرح منظومه» اشتغال داشت و بسیارى از فضلاى حوزه از محضر او بهره بردند، از جمله شیخ ابراهیم امینى و شیخ احمد جنتى.
وى در تبلیغ دین و حل مشکلات مردم محل نیز کوشا بود و سرانجام در 28 دى ماه 1359ش در سن 82 سالگى وفات کرد و در گلستان شهداى قهدریجان مدفون شد.

داستانها

عهدی بزرگ
شب هنگام عالم زاهد متقی شیخ عبدالحسین فقیه ایمانی نشسته بود و گروهی از روحانیون از محضر ایشان بهره می بردند. یکی از آنان پرسید: «آقا! چگونه است که با این 94 سال سن هنوز دیدگان تان سالم و تیزبین مانده است؟» شیخ در پاسخی حکیمانه گفت: «روزی که ب