علی محمد کثیری

علی محمد کثیری

شهرت :

کثیری
تاریخ وفات :
1355/02/18
مزار :
تکیه گلزار
زمینه فعالیت :
روزنامه نگار,شاعر
فرزند ملا عبدالله، متولد 1290ش در حبیب آباد، ادیب و روزنامه نگار، متخلص به «کثیری»، روزنامه «سلامت» را در اصفهان منتشر نموده، سال ها در داروخانه سلامت به فعالیت پرداخت. همچنین از اساتید علم تجوید و قرائت محسوب می شود. از دیگر آثارش «راهنمای حج» و «احسن التجوید» است. وی در 18 اردیبهشت 1355ش فوت نمود
مشروح زندگی نامه
فرزند ملا عبدالله در روز دوشنبه 18 ربیع الاول 1329ق/ 1290ش در حبیب آباد اصفهان در خانواده ای متدین به دنیا آمد. میرزا محمد علی معلم حبیب آبادی به خواهش علی محمد کثیری در دوشنبه 13 صفر 1393ق شرح حالی جهت اجداد وی نگاشته که ضمن آن چنین می نویسد که جد علی محمد، ملا کثیر حبیب آبادی فرزند رجب علی بن محمد ابراهیم بوده، و از اهالی قریه سفیدآب نزدیک حبیب آباد بوده است. ملا کثیر در سال 1232ق وفات کرده، قبرش در قبرستان حبیب آباد بوده که از بین رفته است.
از فرزندان ملا کثیر یکی ملا علی است که در شب25 ذیقعده 1286ق فوت می کند. فرزند وی به نام ملا عباس متولد 1247ق، از اهل علم و تقوی و مردی نیکوکار بوده است. مسجدی به نام او در محلة بالای حبیب آباد معروف است و دو قرآن به خط وی یکی شصت پاره و دیگری صد و بیست پاره که بعضی از آنها را وقف امامزادة حبیب آباد و بعضی را وقف مسجدی که خود بانی آن بوده کرده است. ملا عباس در غرة جمادی الاول 1311ق فوت نموده و در قبرستان عمومی حبیب آباد مدفون است. فرزند ملا عباس به نام ملا عبدالله پدر صاحب عنوان در 1275ق متولد می شود. وی فردی نیکوکار و معلم قرآن و معروف بوده و در شب شنبه23 شعبان 1350ق وفات یافته است.
علی محمد کثیری در شرح حال خود می نویسد:« پدرم نظر به علاقه مفرطی که به تحصیل و تعلیم فرزند داشت جهت تحصیل مرا به شهر فرستاد. مدتی به فراگرفتن علوم دینی و غیره مشغول و به منظور این که در حیات معیشتی هم، در عالم اجتماعی اشتغال داشته باشم شغل داروسازی را انتخاب و مرا به این حرفه گماشت. رفته رفته اطلاعات فنی اینجانب در رشتة داروسازی پیشرفت نمود و از طرفی علاقه به دیانت و حفظ امانت و درستی که در وجودم مشهور گردید، باعث شد که مورد اعتماد هم قطاران و سلسلة پزشکان و طبقات معاشرین واقع شوم و لذا از سال 1322 که در داروخانة برادران رسماً مشغول کار شدم تاکنون که در داروخانة سلامت مشغول انجام وظیفه و به نگارش این مختصر شرح حال می پردازم. همواره مورد مهر و محبت و علاقة مخصوص به جامعه بودم»( علی محمد کثیری، مخطوط) و نیز ارتباط صمیمی و گرم با سلسله جلیله روحانیت و علماء داشت.
از فعالیتهای ایشان تأسیس روزنامة « سلامت» در اصفهان است. این روزنامه در مورخ 21 فروردین1330ش مجوز انتشار دریافت کرده و طلیعة روزنامه در 13 اردیبهشت1330 منتشر می شود. وی مرام روزنامه را تربیت اخلاق و قصص و حکایات معرفی می کند.
از دیگر فعالیتهای کثیری، راه اندازی داروخانة سلامت در خیابان عبدالرزاق اصفهان در سال 1330ش است که تا آخر عمر او این داروخانه دایر بوده است.
همچنین ایشان از استادان قرائت قرآن بوده و جلسات متعددی به صورت ثابت و سیار در طول هفته داشته که در مساجدی از جمله مسجد شیره پزها، مسجد الله، مسجد سرخی و مسجد آقا علی بابا برپا می شده است.
حاج علی محمد کثیری دارای طبع شعری بوده و در اشعارش« کثیری» تخلص می نموده است. این شعر را او در شأن مادر سروده است:
سر و جانم فدایت جان مادر/به قربان لبانت جان مادر
نُه و اندی ز مَه در اشکم خود/نمودی جای من ای جان مادر
نخسبیدی نخوردی نان و آبی/نه راحت آرمیدی جان مادر
به وقت مولدم رفتی به بستر/دم مرگ آمدی ای جان مادر
گر از من ضجه و شیون شنیدی/چنان از جا پریدی جان مادر
غذا را از دهان بر می گرفتی/به خورد من نمودی جان مادر
در این مدت چه زحمتها کشیدی/برای صحت من جان مادر
اگر قربان کنم من جان خود را/تلافی نِی بُدی ای جان مادر
ادا ننمود حقت را کثیری/تو می بخشی مرا ای جان مادر
همچنین ایشان مرثیه و ماده تاریخ هایی برای برخی از علما و بزرگان سروده است که از آن جمله: ماشاءالله شرف الواعظین، سید جمال الدین صهری، حسن افقری بیدمشکی، محمدحسین صغیر اصفهانی، سید محسن حکیم، میرزا محمد طبیب زاده، سید ابوالحسن شمس آبادی، شیخ عبدالحسین امینی و سید حسین بروجردی را می توان اشاره نمود و نیز اشعاری در اعمال حج و محرمات احرام سروده اند که موجود است.
علی محمد کثیری در سال 1353ش انجمن مذهبی و قرض الحسنه امام حسن مجتبی، علیه السلام، را با همکاری حاج آقا حسن امامی و ده نفر دیگر که هیئت مدیره بودند تأسیس نمود و خود استاد جلسة قرآن این انجمن بوده است.
از آثار تألیفی ایشان می توان به کتاب « راهنمای حج» اشاره نمود که به چاپ رسیده است. در مقدمة این کتاب بزرگانی همچون سید عبدالله ثقة الاسلام و شیخ محمدباقر زندکرمانی تقریظ نوشته اند و نیز کتابی در تجوید قرآن به نام احسن التجوید نوشته اند
علی محمد کثیری سرانجام در 8 جمادی الاولی 1396ق/ 18 اردیبهشت1355ش فوت و در تکیة گلزار مدفون گردید.

داستانها

/نتیجه کمک به ساختمان مساجد:/
مرحوم علی محمد کثیری در میدان کهنه اصفهان مقابل مسجد شیره پزها داروخانه ای به نام خود ( یعنی داروخانه کثیری) داشت. ایشان چنین گفت: من شاگرد داروساز بودم. برای این که زمانی خود صاحب مغازه شوم حقوق روزانه ام را در نهایت صر