حاج شیخ صدرالدین کلباسی اشتری

حاج شیخ صدرالدین کلباسی اشتری

شهرت :

حاج شیخ صدرالدین کلباسی اشتری
تاریخ وفات :
1370/01/20
مزار :
تکیه مسجد رکن الملک
زمینه فعالیت :
عالم ربانی
فرزند شیخ محمدرضا، متولد 1294ش، عالم فاضل واعظ، در اصفهان و مشهد مقدس، بروجرد و قم تحصیل نموده، از اساتید وی می توان ازحضرات آیات شیخ حبیب الله گلپایگانی، شیخ عباسعلی شاهرودی، حاج سید محمدتقی خوانساری، حاج آقا رحیم ارباب و سید حسین بروجردی نام برد. پس از بیست سال تحصیل به امر آیت الله بروجردی در اصفهان به تدریس و ترویج دین پرداخت و بارزترین فعالیت ایشان تربیت شاگردان زیادی در فقه و اصول و تفسیر قرآن بود. در مسجد رکن الملک و مسجد خیاطها به اقامه جماعت می پرداخت. وی در استجابت دعا همچون پدر و جد خویش (علامه حاجی کلباسی) نزد خواص شهرتی داشت. شخصی به نام ملا علی شاه محمدی اهل چادگان تعریف می کند: روزی حاج آقا صدرالدین کلباسی از من درباره اولاد پرسید. گفتم: خدا نخواسته تاکنون صاحب فرزند شوم. ایشان عریضه ای خدمت حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه الشریف نوشت و گفت: این عریضه را داخل گِل بگذار و گِلِ پیچیده شده را در نهر آب بینداز. من این کار را کردم و طولی نکشید همسرم باردار شد و دقیقاً شب نیمه شعبان وضع حمل کرد و ما نامش را نرجس گذاشتیم، و خداوند به برکت این عریضه و توسل به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف همین یک فرزند را به ما تفضل فرمود. این عالم بزرگوار در 20 فروردین 1370ش وفات یافت.
مشروح زندگی نامه
فرزند شیخ محمدرضا بن آقا میرزا عبدالرحیم، بن محمدرضا(شیخ الاسلام) بن حاجی کلباسی. از احفاد مالک اشتر نخعی در روز چهارشنبه19 ربیع الثانی1334ق/4 اسفند1294ش در اصفهان متولد شده و پس از دوران طفولیت ابتدا در مدرسه علیه مشغول تحصیل شده و مدرک سیکل را از مدرسه مذکور دریافت نمود. در این اثناء نبوغ فکری ایشان در ریاضیات و جبر و مثلثات مورد توجه اساتید وی قرار گرفته به طوری که اصرار داشته اند ایشان تحصیلات جدید را ادامه دهد. ایشان شدیداً علاقه به تحصیلات حوزوی و ترویج دین داشت و از طرفی رضاخان متحدالشکل نمودن لباس را اجباری کرده بود و مشکلاتی را برای اهل علم ایجاد کرده بود. وی در خاطرات خود می فرمود: گاهی در اثر تعقیب مأموران رضاخان جهت خلع لباس روحانیت از ما، چند روزی به امامزاده زینبیه پناه می بردیم و دوباره به شهر برمی گشتیم.
وی ادبیات عرب و منطق را از محضر والد خود و حاج شیخ محمدتقی فشارکی شوهر خواهر خود فراگرفته و سپس به همراه پدر خود به شهر مقدس مشهد هجرت نموده و در آنجا قسمتی از اصول فقه و هیئت را نزد پدر خویش و حاج شیخ حبیب الله گلپایگانی خواند و پس از یک سال عازم شهر مقدس قم گردید و در آنجا معانی و بیان را از حضرات آیات صدوقی و بهاءالدینی مشهور به حاج آقا رضا قمی و حاج شیخ محمدعلی ادیب تهرانی آموخت و سپس شرح لمعه را نزد سید شهاب الدین مرعشی نجفی و قوانین را نزد میرزا حسین ترک خواند و مابقی سطوح را نزد محمد یزدی تویسرکانی داماد حاج شیخ عبدالکریم حائری( مشهور به محقق داماد) فراگرفت تا همه دروس را کامل کرد. آیت الله بهاءالدینی در خاطرات خود می فرمود: من یک رسائل شیخ را برای حدود هشتاد نفر درس می دادم و یک درس رسائل برای آقای مطهری و آقای منتظری و حاج آقا صدر کلباسی می گفتم. آنقدر که این سه نفر مرا خسته می کردند، آن درس دیگر مرا خسته نمی کرد از بس این سه نفر اشکال می-کردند.
پس از آن چند سال در درس خارج فقه و اصول حاج شیخ عباسعلی شاهرودی و حاج سید محمدتقی خوانساری و حاج حجت کوه کمره ای شرکت کرد و در زمره فقهاء عظام محسوب گردید. سپس به اصفهان آمد و در این شهر چند سالی به درس فقه و اصول حاج سید محمدمهدی درچه ای و حاج سید علی نجف آبادی و حاج آقا رحیم ارباب حاضر شد و بهره ها برد و در همین دوران جهت تحصیل علم طب قدیم، قانون ابن سینا و بعضی کتابهای دیگر را محضر استادانی چون حاج میرزا علی آقا شیرازی حاضر شد و علاوه بر مقام فقاهت، طبیب حاذقی نیز گردید.
حاج آقا صدر کلباسی باز هم برای تکمیل فضائل علمی خود رنج سفر را بر جان خریده و برای تکمیل فقه و اصول به بروجرد رفت و دو سه سالی از خرمن علمی حاج آقا حسین بروجردی بهره ای وافر برداشت و چون آن مجتهد عظیم الشأن به قم هجرت فرمود، ایشان نیز به قم آمد و درس خود را نزد آن مرجع عالیمقام ادامه داده و مجدداً از محضر حاج سید محمدتقی خوانساری و حجت کوه کمره ای بهره ها برده و به درجه رفیع اجتهاد و اجازه نقل روایت نائل آمد.
ایشان موفق به اخذ اجازه روایت از علمای بزرگی گردید که از جمله آنها عبارتند از آیات عظام: 1. سید ابوالحسن اصفهانی2. حاج آقا حسین بروجردی 3.سید محمدتقی خوانساری 4. سید محمد شاهرودی 5. سید احمد خوانساری 6. سید ابوالقاسم خوئی 7. سید محمدرضا گلپایگانی 8. حاج شیخ محمد اراکی 9. آخوند ملا حسین فشارکی 10. حیدرقلی خان کابلی 11. حاج شیخ محمدرضا کلباسی(والد خویش).
حیدرقلی خان کابلی از حاج آقا صدر به: «الشیخ الفاضل العالم ثقة الاسلام مروج الاحکام الشیخ صدرالدین الکلباسی وفقه الله تعالی لمراضیه» تعبیر کرده است.
حاج شیخ محمدرضا کلباسی اشتری در اجازه خود فرزندش را این گونه تجلیل کرده است:«فان ولدی الاعز الامجد العالم الفقیه الباذل المسمی بآقا صدرالدین کلباسی وفقه الله تعالی جده و جهده لترفیع المدارج بعد ما حضر عند مباحثات علماء کثیره و فقهاء قویمه فی بلاد مختلفه و هاجر الیها لتحصیل احکام الشرعیه من مدارک سلیمه».
ایشان در سالهای سکونت خود در قم با استاد شهید مطهری و شیخ حسینعلی منتظری هم درس و هم مباحثه بوده و پنج سال در یک حجره با همدیگر زندگی کردند. حاج شیخ محمدباقر تدین نجف آبادی می گوید:«دو سال حدوداً من و آقای حاج آقا صدرالدین کلباسی و آیت الله حاج شیخ علی پناه اشتهاردی درس آقای بروجردی را مباحثه می کردیم و هر روز یکی از ما تقریر می کردیم». در قم کتاب الصلاه را در فقه که تقریرات ابحاث صلاه آیت الله بروجردی می باشد، تألیف نمود. معظم له در این مدت در درس اخلاق و فلسفه امام خمینی شرکت می نمود و هم چنین خود شاگردانی را تعلیم داد. بعضی از شاگردان و مجازین از حاج آقا صدرالدین کلباسی عبارتند از: حاج شیخ حسین رحیمی، حاج سید محمد میرلوحی، حاج سید مهدی میرلوحی، حاج سید احمد میرلوحی، حاج سید محمد میردامادی( در درس فقه و اصول)، حاج شیخ صفر علی رحیمی( در فقه و اصول و تفسیر)، حاج آقا رضا یزدی(در ادبیات عرب)، حاج شیخ احمد کلباسی، حاج شیخ حسین قائمی امام جمعه باغ بهادران( در دروس مختلف).
حاج آقا صدرالدین کلباسی پس از حدود 20سال زحمات علمی و تحصیل در چند شهر، به امر آیت الله بروجردی به نمایندگی از طرف آن مرجع عالیقدر و جهت تدریس در حوزه علمیه اصفهان و ترویج دین مبین به اصفهان بازگشت و بارزترین فعالیت ایشان تربیت شاگردان زیادی در فقه و اصول و تفسیر قرآن و علوم دینی دیگر بوده است و در فقه و اصول صاحب نظر بود و ضمن درس، نظرات فقهی خود را بیان می کرد. همچنین وی در سالهایی که حاج سید علی بهبهانی از اهواز به اصفهان تشریف می آورد، در درس آن مرجع عالیمقام شرکت می نمود. ایشان در مسجد رکن الملک و مسجد خیاطها واقع در بازار اصفهان امامت جماعت را به عهده داشت و تعمیراتی نیز با کمک مؤمنین در دو مسجد مذکور انجام داد و شبهای جمعه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد رکن الملک ابتدا تفسیر قرآن می گفت و سپس دعای مشلول می خواند و پس از فوت برادرش، حاج شیخ اسماعیل کلباسی سحرگاه شبهای جمعه دعای کمیل را در مسجد مذکور ادامه داد و حالات عرفانی خوشی داشت. وی در استجابت دعا همچون پدر و جد خویش (علامه حاجی کلباسی) نزد خواص شهرتی داشت. شخصی به نام ملا علی شاه محمدی اهل چادگان گفت: روزی حاج آقا صدرالدین کلباسی از من درباره اولاد پرسید. گفتم: خدا نخواسته تاکنون صاحب فرزند شوم. ایشان عریضه ای خدمت حضرت صاحب الامر(عج) نوشت و گفت: این عریضه را داخل گل بگذار و گل پیچیده شده را در نهر آب بینداز. من این کار را کردم و طولی نکشید همسرم باردار شد و دقیقاً شب نیمه شعبان وضع حمل کرد و ما نامش را نرجس گذاشتیم و خداوند به برکت این عریضه و توسل به امام زمان(عج) همین یک فرزند را به ما تفضل فرمود.
وی در مدت عمر خود دو سفر به عتبات عالیات و چهار مرتبه به سفر حج مشرف شد و بالاخره پس از صرف عمری در تدریس و تحقیق و ترویج دین پس از یک دوره بیماری نسبتاً طولانی در روز 23 رمضان 1411ق/ 20فروردین1370ش در سن 76 سالگی رحلت نموده و در اتاق صحن اول مسجد رکن الملک بالای سر دو برادرش دفن گردید.