سید اسدالله مستجاب الدعوه

سید اسدالله مستجاب الدعوه

شهرت :

سید اسدالله مستجاب الدعوه
تاریخ وفات :
8/09/1387
مزار :
تکیه مقدس
زمینه فعالیت :
عالم فاضل
عالم فاضل زاهد. وی در سال 1298ق متولد شد. پدرش میر سید محمدمهدی.
وی عالمی فاضل و باتقوا بود. و در اصفهان نزد علمای زمان از جمله شیخ محمدتقی آقانجفی و شیخ ابوالمجد محمدرضا نجفی تحصیل نمود. سپس با دایر کردن مکتب خانه که بعدها به دبستان شش کلاسة صدریه تبدیل شد، به تعلیم کودکان و نوجوانان پرداخت و آنان را با علم و ادب و دیانت آشنا نمود. وی سپس به دعوت برخی از مسؤولین به دادگستری رفت و با کمال تدین و پارسایی به خدمت پرداخت.
وی سرانجام در روز چهارشنبه 8 رمضان 1387ق وفات کرد و در تکیة مقدس مدفون گردید.

مشروح زندگی نامه
عالم فاضل زاهد. وی در سال 1298ق متولد شد. پدرش میر سید محمدمهدی فرزند عالم ربانی سید ابوالحسن فرزند آیت الله سید صدرالدین عاملی بود.
سید ابوالحسن دارای 15 اولاد بود که 9 نفر از آنان در کودکی از دنیا رفتند. یکی از فرزندانش سید محمدمهدی عاملی است که اهل زهد و تقوا بوده و در سال 1314ق وفات کرده و دو فرزند پسر داشته است: حجت الاسلام سید صدرالدین صدر عاملی از وعاظ معروف که در سال 1306ق متولد شده و در25 جمادی الاول1372ق وفات کرد و در قم مدفون شد و دیگری سید اسدالله مستجاب الدعواتی است. وی عالمی فاضل و باتقوا بود. و در اصفهان نزد علمای زمان از جمله شیخ محمدتقی آقانجفی و شیخ ابوالمجد محمدرضا نجفی تحصیل نمود. سپس با دایر کردن مکتب خانه که بعدها به دبستان شش کلاسة صدریه تبدیل شد، به تعلیم کودکان و نوجوانان پرداخت و آنان را با علم و ادب و دیانت آشنا نمود. وی سپس به دعوت برخی از مسؤولین به دادگستری رفت و با کمال تدین و پارسایی به خدمت پرداخت.
سید مرتضی مستجابی درباره پدر بزرگوار خود می نویسد:«پس از پایه گذاری دبستان صدریه ناچار به وزارت فرهنگ منتقل شده و در مدارس علیة آن زمان مشغول تدریس شدند. از آنجا به خواهش برخی مثل مرحوم آقا سید جلال صدرزاده که از عموزادگان ایشان بودند و در وزارت دادگستری از صاحب منصبان محسوب می شدند، به وزارت عدلیه دعوت شدند تا کارهای ژرف و مشکل دادگستری که کمتر اشخاص، مطلع بودند با نظر مستقیم ایشان حل و فصل شود. در هرحال ایشان بسیار محترم بودند، چنانچه روزی از رئیس عدلیة وقت، عصبانی شده و قلمی که در دست داشتند را به صورت او پرتاب کردند که به صورت رئیس خورد و به او گفتند: تو را یک قلم داده اند، اگر شمشیر داده بودند چه می کردی؟! و همان روز با لباس روحانیت به طرف عراق حرکت کرد. پس از چند روز تلفن زدند که من به اصفهان حرکت کردم. بنده با چند ماشین از رفقا و اهل علم و گویندگان به استقبال رفتیم. یکی از رفقا پرسید: چرا به این زودی بازگشتید؟ فرمودند: من در حرم حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام مشغول نماز بودم. پس از خاتمه نماز، کسی به پای من افتاد. او را بلند کردم، دیدم رئیس عدلیه اصفهان است که به عراق آمده که مرا برگرداند. معلوم می شود که در آن ظلمات، مردمانی بدین پاکی هم وجود داشته اند. در هر حال تا پایان عمر در عدلیه مشغول گره گشایی از کار مردم و دژ مستحکمی برای مستمندان محسوب می شدند».
این عالم وارسته عمری با تقوا و پارسایی و عبادت خالق و خدمت به مخلوق به سر برد و در روز چهارشنبه 8 رمضان 1387ق وفات کرد و در تکیة مقدس مدفون گردید. سنگ نوشتة مزارش به خط شیخ محمدرضا حسام الواعظین است.
فرزندان سید اسدالله عبارتند از: 1. حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمدعلی مستجاب الدعواتی عالم عامل و فاضل متقی. در سال 1342ق متولد شد. در اصفهان و قم و دانشکدة معقول و منقول تهران تحصیل کرد و در تهران به تدریس در آموزش و پرورش و اقامة جماعت در مسجد قمر بنی هاشم و وعظ و ارشاد مردم پرداخت. وی در تیر1380ش وفات کرد و در باغ رضوان اصفهان مدفون شد. 2. حاج سید مرتضی مستجابی از علمای جلیل القدر معاصر اصفهان. وی از رجال معروف و مؤثر دوران ملی شدن نفت و از اصحاب و یاران خاص آیت الله کاشانی بوده و با شهید نواب صفوی و بعدها با امام موسی صدر همکاری نزدیک داشته است. سید مرتضی مستجابی پس از اعدام فدائیان اسلام و رهایی از تعقیب دژخیمان طاغوت، به اصفهان آمد و چون از هرگونه فعالیت مذهبی ممنوع شده بود، به ادارة دفتر اسناد پرداخته و سال هاست که در اصفهان به رتق و فتق امور مردم اشتغال دارد. آیت الله مستجابی از رجال کم نظیر زمان است و در فتوت و شجاعت و سخاوت و عقل و درایت ممتاز و صفات اخلاقی او زبانزد خاص و عام است. آیت الله مستجابی در خوشنویسی و شعر و ادب نیز مهارت دارد و مجموعه مفصلی از اشعار برگزیده شاعران را با نام «سلوک حضور» در ده جلد منتشر ساخته است. ایشان همچنین پهلوان و پیش کسوت در ورزش های باستانی ایران است و در سراسر زورخانه های ایران دارای امتیاز زنگ و ضرب و در یک کلمه بالاترین مقام ورزش باستانی و کشتی پهلوانی است. ایشان در سال 1387ش به عنوان یکی از چهره های ماندگار اصفهان معرفی شد.