ملامحمدحسین مظاهری کرونی

ملامحمدحسین مظاهری کرونی

شهرت :

مظاهری کرونی
تاریخ وفات :
26/06/1368
مزار :
تکیه بروجردی
زمینه فعالیت :
عالم زاهد
عالم فاضل زاهد فرزند میرزا محمد بن ملا میرزا، قبل از سال 1295ق در تیران کرون به دنیا آمد.
ملا محمدحسین همراه پدر و برادرش حاج میرزا حسن براى تحصیل راهىِ اصفهان شد و در کنار بازارچة بیدآباد، جنب مسجد میرزا باقر ساکن شدند.
ملا محمدحسین مظاهرى پس از تحصیل معارف دینى به ارشاد مردم اقامة جماعت در مسجد محلة لرهاى بیدآباد (خیابان جامى) و مدتى نیز در مسجد مورنان در خیابان فروغى پرداخت.
سرانجام این عالم فاضل در شب 29 جمادى الثانى 1368ق دار فانى را وداع گفت و پیکرش را در بیرون بقعه تکیة بروجردی به خاک سپردند.

مشروح زندگی نامه
عالم فاضل زاهد فرزند میرزا محمد بن ملا میرزا، قبل از سال 1295ق در تیران کرون به دنیا آمد.
خاندان مظاهرى ساکن تیران و کرون بوده اند و خویشتن را از اعقاب جناب حبیب بن مظاهر شهید کربلا مى دانند.
ملا محمدحسین همراه پدر و برادرش حاج میرزا حسن براى تحصیل راهىِ اصفهان شد و در کنار بازارچة بیدآباد، جنب مسجد میرزا باقر ساکن شدند.
سید مصلح الدین مهدوى در مورد برادر ملا محمدحسین مظاهرى مى نویسد: «برادرش حاج میرزا حسن از علما و مجتهدین و از شاگردان مبرز میرزا محمدهاشم چهارسویى و از مجازین ایشان بود و در سال 1370ق در تیران و کرون اصفهان به سن قریب به 95 سالگى وفات یافت».
ملا حسین مظاهرى تحصیلات علوم دینى را در اصفهان و نجف اشرف خدمت اساتید بزرگوار حوزة علمیه اصفهان شروع نمود و توانست از محضر بزرگانى چون اساتید ذیل بهرة کامل برد: سید مهدى نحوى؛ ملا محمد همامى؛ محمدحسن نجفى هزارجریبى؛ آخوند کاشى؛ جهانگیرخان قشقایى؛ میرزا احمد مدرس؛ سید محمدمهدى درچه اى؛ سید محمدباقر درچه اى؛ میرزا محمدهاشم چهارسویى؛ آخوند ملا محمدکاظم خراسانى در نجف اشرف. وی در سال 1347ق از سید محمد مدرس نجف آبادی صاحب اجازة اجتهاد گردید.
ملا محمدحسین مظاهرى پس از تحصیل معارف دینى به ارشاد مردم اقامة جماعت در مسجد محلة لرهاى بیدآباد (خیابان جامى) و مدتى نیز در مسجد مورنان در خیابان فروغى پرداخت.
شیخ مهدی مظاهری در مورد پدر چنین می گوید: «من یادم نمى آید منبر رفتن پدرم را و آنچه به یاد دارم این است که بعد از نماز پشت به محراب و رو به مردم براى گفتن مسایل و احکام مى نشست و قبل از آن شاید منبر هم مى رفتند. تدریس هم براى طلاب در زمینه فقه و ادبیات داشتند و در همان مسجد سید و مدرسه میرزا حسین تدریس مى کردند. خیلى محتاط بودند و به قول معروف یک حالت شبه وسواس داشتند. اما در اخلاق و جهات دینى بسیار مرد مهذب و بزرگوار و متدین بودند به صورتى که اگر کلمه اى و حرفى مى زدند و از ایشان کسى ناراحت مى شد، تا آن شخص را راضى نمى کردند، راحت نبودند. مقید به عبادت و نماز اول وقت و جماعت و کارهاى خیر بودند.
عموم افرادى هم که ایشان را به خوبى و صلاحیت و ثواب مى شناختند. همچنین با علماى بزرگوار اصفهان مانند آقاى حاج شیخ اسدالله فاضل بیدآبادى، ملا محمدکاظم مروج و آقاى حاج محمدحسین جعفرى امامت جماعت مسجد سید و حاج میرزا محمدعلى ملاذ الاسلام، رفیق و هم بحث بودند».
همچنین مهدوى مى افزاید: «از علما و فضلاى ساکن اصفهان و امام جماعت مسجد مورنان است. شخص ساده مقدس خوبى است. از غایت احتیاط بمرض وسواس گرفتار است».
سرانجام این عالم فاضل در شب 29 جمادى الثانى 1368ق دار فانى را وداع گفت و پیکرش را در بیرون بقعه تکیة بروجردی به خاک سپردند. حبیب الله نیر در وفات وی مرثیه سروده و در ماده تاریخ آن چنین می سراید:
کلک نیر از براى سال تاریخش نگاشت
سوى جنت شد چو آقاى حسین کرونى
از ملا محمدحسین مظاهرى چهار فرزند پسر و سه دختر باقی ماند. از فرزندان پسر یکى حاج آقا مرتضى فرزند اول، حاج آقا محمد فرزند دوم که هر دو مکلا بودند، حاج آقا رضا فرزند سوم که واعظى صالح و از محترمین اهل منبر اصفهان و امام جماعت مسجد امام حسین علیه السلام در محلة کِیْلان بود. وى3 صفر 1410ق وفات یافت و در باغ رضوان اصفهان مدفون شد. فرزند پسر چهارم هم حجت الاسلام والمسلمین شیخ مهدى مظاهرى است، که تولدش در سال 1310ش در اصفهان رخ داده است. تحصیلات ابتدایى را در مدرسة اقدسیه به مدیریت شیخ محمدحسین مشکوة گذراند و سپس وارد حوزة علمیه اصفهان گردید و از محضر علماى اصفهان از جمله: سید احمد مقدس؛آخوند ملا على ماربینى؛ شیخ محمدحسن عالم نجف آبادى؛ شیخ على مشکوة؛ شیخ عباسعلى ادیب حبیب آبادى؛ آقا سید حسن مدرس و آخوند ملا کاظم مروج بیدآبادى استفاده نمود.
حجت الاسلام والمسلمین مظاهرى بعد از تحصیل در حوزة اصفهان جهت تکمیل دروس خود به شهر مقدس قم عزیمت نموده و از علماى بزرگ حوزة پربرکت آن شهر از جمله آیت الله مشکینى و آیت الله سلطانى استفاده نمود.
بعد از حوزة علمیه قم وى جهت دروس خارج فقه در اصفهان از محضر پر برکت شهید سید ابوالحسن شمس آبادى کسب فیض نمود.
حجت الاسلام والمسلمین مظاهرى پس از اتمام دروس خود به امر وعظ و ارشاد و امامت جماعت مشغول و همچنان یکى از وعاظ صالح و خطباء و محدثین و خیرین معاصر اصفهان محسوب مى شوند.