سید مهدی مکینیان

سید مهدی مکینیان

شهرت :

مکینیان
تاریخ وفات :
1346/02/28
مزار :
تکیه بروجردی
زمینه فعالیت :
روزنامه نگار,ادیب
فرزند سید احمدخان مکین الدوله، متولد 1288ش، از روزنامه نگاران و ادبا و خوشنویسان اصفهان، از آثارش نشر روزنامه «مکین» از سال1331ش است. وی در 28 اردیبهشت 1346ش فوت نمود
مشروح زندگی نامه
از روزنامه نگاران و ادبای اصفهان، فرزند سید احمدخان مکین الدوله بن میرزا محمدعلی خان شیرازی بود که به سال 1288 ش در اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش از سال 1345ق از طرف حکومت اصفهان، در منطقة برخوار حاکم و نماینده بود. سید مهدی تحصیلات خود را در اصفهان به پایان رسانید و با تأسیس بنگاه برق دهش در اصفهان، توسط عطاءالملک دهش (پدر صنعت برق در اصفهان) به عنوان مدیر حسابداری در آنجا مشغول به کار شد و تا پایان عمر در همین عنوان با بنگاه مذکور، که به مرور نامهای دیگری گرفت، همکاری نمود.
مکینیان در هنر خطاطی و خوشنویسی، مخصوصاً شکسته نستعلیق مهارت خاص و در شعر، ذوق و طبعی سرشار داشت. اشعارش با سبکی ساده و روان و بیشتر در احوال مستمندان و دردمندان، سروده شده است. همچنین اوضاع اجتماعی زمان خویش را به خوبی در آن ترسیم نموده است.
از اشعار اوست:
غرض از عید نه آن است که ارباب نعم/بنشینند و بنوشند همه نقل و نبید
غرض از عید نه آن است که ارباب درم/جامة تازه بپوشند به الطاف مزید
غرض از عید بود آنکه توانگر پرسد/خبر از حال فقیری که نشسته بنوید
غرض از عید بود آنکه توانگر بخرد/جامه آن را که کسش کفش و کلاهی نخرید
غرض از عید بود آنکه توانگر بدهد/میوه آن را که از باغ بجز خار نچید
ای توانگر خبرت هست که چون وعده گذشت/کیفر وعده خلافان برسد روز وعید
ای خوش آن عید کزان شاه و گدا خوش باشند/که چنین عید سعید است و جز این نیست سعید
شادمان آنکه بپوشید به تن جامة نو/شادمان تر که فقیران را نو پوشانید
علاقه اش به اشعار مولوی، بسیار زیاد بود و اغلب شعرهای مولانا را با همان حالات عرفانی زمزمه می کرد. مردم وی را به سبب نیک نفسی و نیک اندیشی و مرام نیکویش، دوست می داشتند.
مهمترین و برجسته ترین کار و فعالیت فرهنگی او، انتشار روزنامة «مکین» در اصفهان بود. این روزنامه امتیازش در سوم اسفند1330ش صادر و اولین شمارة آن در پنج شنبه 15 آبان 1331ش منتشر شد. این روزنامه روش خود را مبارزه با رذایل اخلاقی و مفاسد اجتماعی و جهل و بی خبری و طرفداری از حقیقت و طبقات محروم اجتماع اعلام نمود. در زیر عنوان این روزنامه آیة شریفه «ثم خلقناه نطفة فی قرار مکین» درج شده است. روزنامة مکین در قالب ادبی، اجتماعی، خبری و به صورت هفتگی به چاپ می رسید. اشعار این روزنامه از مدیر آن است.
سید مهدی مکینیان، سرانجام در 28 اردیبهشت 1346ش/8 صفر 1387ق دعوت حق را لبیک گفت و پیکرش را در تخت فولاد اصفهان، تکیة بروجردی به خاک سپردند.