سیداصغر هاشم زاده

سیداصغر هاشم زاده

شهرت :

هاشم زاده
تاریخ وفات :
1359/06/09
مزار :
تکیه ملا محمد لطیف خواجویی
زمینه فعالیت :
عالم فاضل
فرزند سید کریم، متولد 1299ش، عالم فاضل و واعظ، پدرش از علمای با تقوا و از دستگیران مستمندان بود، در قحطی اصفهان، منزل خود را فروخته و خرج مستمندان کرد. پس از فوت در تکیه سید محمدلطیف مدفون گردید. سید اصغر، از شاگردان شیخ محمدحسن همدانی و شیخ محمدتقی فهامی بود. در مدارس کاسه گران و نوریه تدریس هم می نمود، و به وعظ و خطابه نیز می پرداخت. دارای طبع شعر بود و تخلص «اصغرالشعرا» داشت. وی در9 شهریور 1359ش رحلت نمود.
مشروح زندگی نامه
فرزند سید کریم، عالم فاضل و واعظ، در سال 1299ش در محلة دردشت اصفهان به دنیا آمد. نسب وی با 35 واسطه به سید محمد ابن امام موسی جعفر علیه السلام، برادر شاه چراغ، می رسد. پدرش از علمای با تقوا و از دستگیران مستمندان در جامعه بود. مشهور است که در یکی از قحطی های اصفهان، وی خانة خود را فروخته و برای مستمندان و نزدیکان خود خرج می کند. وی در سال 1345ش فوت و در تکیة سید محمد لطیف خواجویی به خاک سپرده شد. پدر سید کریم به نام سید هاشم بن سید جعفر ساعت ساز نیز از روحانیون محل و از زهاد و عرفا بوده و در امامزاده درب امام اصفهان مدفون شد. مادر سید اصغر، فاطمه زندی، زنی باتقوا، حافظ و استاد قرآن بود که در سن کودکی فرزندش سید اصغر فوت نمود.
سید اصغر هاشم زاده تحصیلات خود را از مکتب خانه ها شروع نمود به دلیل علاقه زیادی که به تحصیل داشت در مدت کوتاهی بر خواندن قرآن و اشعار عربی تسلط پیدا کرد. با تشویق پدر و عالم فاضل سید سلیمان ابطحی به حوزه علمیه راه پیدا کرد. از اولین اساتید وی شیخ محمدحسن همدانی است. وی ادبیات را نزد شیخ محمدتقی فهامی و سطح را خدمت سید محمدعلی ابطحی در مدارس کاسه گران، شفیعیه و نوریه تحصیل نمود. از دیگر اساتید وی سید علی بهبهانی، سید محمدرضا خراسانی و سید حسن خادمی را می توان اشاره کرد. وی همزمان با تحصیل در مدارس کاسه گران و نوریه تدریس هم می نمود و تسلط کاملی بر ادبیات عرب داشته است.
سید اصغر هاشم زاده از وعاظ و منبریان معروف اصفهان بوده و در شهرهای اطراف نیز جهت ارشاد و تبلیغ مردم به فعالیت می-پرداخته است. وی به خاندان اهل بیت، علیهم السلام، علاقة زیادی داشت و حدود نیم قرن در منزل خود روضة ایام فاطمیه را برگزار می کرد. جلساتش قبل از آن که قال باشد، حال بود. از ویژگیهای وی خلوص وی و ارادت خاص او به حضرت زهرا، سلام الله علیها، بود.
همچنین وی دارای طبع شعری بود و با پیشنهاد شاعر ادیب و عارف وارسته، محمدحسین صغیر اصفهانی، تخلص «اصغرالشعراء» گرفت و اشعار خود را در دیوانی جمع آوری کرده بود که بعداً از بین رفت. در میان شعرای اصفهان با استاد صغیر اصفهانی رابطة عمیقی داشت. از آن جایی که از زمان کودکی و دوران نوجوانی علاقة وافر به مجالس امام حسین، علیه السلام، داشت. اشعارش را در این گونه مجالس با تأیید استاد صغیر اصفهانی می خواند.
سید اصغر هاشم زاده در روز 9 شهریور1359ش فوت و در تکیة سید محمد لطیف خواجویی و در کنار پدرش به خاک سپرده شد.
از فرزندانش حجت الاسلام والمسلمین، سید محمدرضا هاشم زاده، متولد1339ش است. وی پس از دریافت دیپلم وارد حوزة علمیه اصفهان شد و در اصفهان و قم از محضر علمای بزرگی همچون سید محمدعلی صادقی، شیخ حسن صافی، سید محمدعلی موحد ابطحی، ناصر مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، سید احمد امامی، شیخ حسین مظاهری، شیخ محمد ناصری، شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی، سید حجت موحد ابطحی و شیخ علی اکبر فقیه نطنزی استفاده نمود. همچنین وی در کنار تحصیل به تدریس در حوزه و دانشگاه و تحقیق و نویسندگی پرداخت و ثمرة آن فعالیت ها، دهها کتاب و صدها مقاله است. از آثار اوست: «انسان نمونه در جهان بینی اسلامی» (5جلد)، «مبارزه با گناه در زندگی انسان»، «فلسفة امتحان های الهی»، «مبانی اعتقادی اسلام»، «انسان از دیدگاه نهج البلاغه»، «روابط اجتماعی در اسلام»، «حقوق خانواده در اسلام».