کتابخانه دیجیتال

سید علی معرک نژاد، مدیر مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد اصفهان، از احداث کتابخانه دیجیتال این مجموعه خبر داد و گفت: یکی از تخصصی ترین کتابخانه های شهر اصفهان با موضوعاتی همچون رجال و مشاهیر مدفون در سرزمین تخت فولاد در باغ طوبی این مجموعه واقع گردیده است.

وی افزود: همواره این کتابخانه مورد توجه عموم مردم به ویژه نخبگان، پژوهشگران و محققان حوزه های فرهنگ، میراث و تمدن شهر اصفهان بوده است. از همین رو یکی از رسالت های همیشگی این مجموعه تهیه و خرید کتب تخصصی، اسناد و نوشته های تاریخی مربوط به مشاهیر مدفون در تخت فولاد بوده است.

معرک نژاد بیان کرد: عمده مشاهیری که در سرزمین تخت فولاد آرمیده اند، تالیفات بسیار ارزشمند و مهمی داشته اند که این مجموعه به منظور حفاظت و نگهداری این آثار، سعی بر تهیه آن ها داشته است.

مدیر مجموعه تخت فولاد با اشاره به شروع پروژه احداث کتابخانه دیجیتال اظهار کرد: یکی از مطالبه هایی که محققین، دانشجویان و پژوهشگران از مجموعه تخت فولاد داشته اند، این است که کتب و اسناد موجود در کتابخانه باغ طوبی بصورت کامل و مطلوب در اختیارشان قرار گیرد، از همین رو تصمیم گرفتیم به منظور ارتقا سطح کیفی و کمی این کتابخانه، کتابخانه ی دیجیتال را احداث کنیم.

در کتابخانه دیجیتال علاوه بر اینکه آثار و کتب اصلی در کتابخانه فیزیکی موجود می باشد، بصورت دیجیتال نیز در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد. همچنین سعی شده کلیه آثار، دست نوشته ها و عکس های ارزشمندی که در سایر فضارهای مجموعه تخت فولاد وجود دارد همراه با آرشیو و دسته بندی مناسب با رویکرد ایجاد کتابخانه آماده گردد.

معرک نژاد با بیان اینکه چندماهی است پروژه ایجاد و راه اندازی کتابخانه و سالن مطالعه دیجیتال کلید خورده است، بیان کرد: به لطف خدا و زحمات همکارانم در مجموعه تخت فولاد فاز ابتدایی این پروژه پیشرفت خوبی داشته است و به مراحل پایانی نزدیک شده است. از اهدافی که برای فاز اول پروژه در نظر گرفته ایم، آماده و دسته بندی حداقل پانصد رکورد براساس موضوعاتی اعم از تخت فولاد شناسی, مقالات مرتبط با تخت فولاد,کتب و دست نوشته های خطی و ... است. ان شاالله در آینده ای نزدیک این بانک ارزشمند در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است ایجاد سالن کتابخانه دیجیتال نیز جز اهداف مجموعه بوده است ولی با توجه به اینکه بسیاری از کتب دارای حق تألیف و حق انتشار می باشد، امکان اینکه به طور کامل در اختیار محققین قرار بگیرد وجود ندارد، با این حال سعی شده تصویر روی جلد و فهرست کتاب در کتابخانه دیجیتال قرار داده شود.