حاج آقا شجاع صمصام شریعت

حاج آقا شجاع صمصام شریعت

شهرت :

صمصام شریعت
تاریخ وفات :
1333/07/01
مزار :
تکیه جهانگیرخان قشقایی
زمینه فعالیت :
سیاستمدار
فرزند سید حسین، متولد1284ش، از کارآفرینان به نام اصفهان، صاحب اولین بنگاه مسافربری نوین به نام مسافربری سعادت است. علاقه خاصی به خاندان عصمت و طهارت داشت، در زمان رضاخان و با وجود سختی-های زیادی که داشت، مراسم سوگواری سالار شهیدان را برگزار می نمود. همچنین به همت وی بازارچه ایی در محله پاقلعه ایجاد شد. وی بانی ساخت ضریحی برای حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام بود. او در مهر1333ش درگذشت.
مشروح زندگی نامه
در سال1284ش در محلة تل واسکان اصفهان در خانواده ای مذهبی پا به عرصة حیات نهاد. پدرش سید حسین و مادرش دختر سید مرتضی سیف الشریعه بود. حاج آقا شجاع از ابتدای عمر وارد بازار کار گردید و در جوانی مدتی نزد سیف الله خان اسدی بنیانگذارصنعت حمل و نقل نوپای ماشینی مشغول به کار شد.
سپس بعد از مدتی در خیابان شهید بهشتی (شاپور قدیم) در گاراژ سعادت یکی از اولین بنگاه های مسافربری نوین و منظم را با نام بنگاه مسافربری سعادت تأسیس نمود و تا آخر عمر پیمانکاری پست یزد و کرمان را برعهده داشت و بعد از آن اولین بنگاه مسافربری نوین و منظم زمان خود را به نام گیتی نورد تأسیس کرد که مرکزیت آن اصفهان بود و در تمام استان ها شعبه داشت.
از نوجوانی علاقة خاصی به خاندان عصمت و طهارت داشت و در زمان رضاخان که با هرگونه شعائر مذهبی مخالفت می شد، در ایام محرم با سختی بسیار اقدام به برگزاری مجلس سوگواری سالار شهیدان در محلة پدری خویش در تل واسکان می نمود و سپس باغی را که در کنار چشمة پاقلعه بود و در آن کشاورزی می شد، خریداری نمود و مجموعة بازارچه ای شامل یک ساباط با چند مغازه (شامل یک مغازه لبنیاتی، نانوایی، قصابی و یک سرویس بهداشتی عمومی) و یک منزل مسکونی جهت خویش می سازد و نذر می نماید که هر ساله در آن روضه خوانی کرده و حتی تا 15 سال پس از مرگش نیز این روضه خوانی ادامه یافت.
حاج آقا شجاع در حدود سال1326ش به عتبات عالیات مشرف گردید. در این سفر از او خواسته شد تا در بازسازی ضریح حضرت ابوالفضل (علیه السلام) شرکت نماید و او متقبل هزینة ساخت ضریح خاتم گردید، به این شرط که هنرمندان و سازندگان را خود بیاورد که حکومت وقت عراق (حکومت ملک فیصل)، نیز از این اقدام استقبال نمود. به همین دلیل او اقدمات کار را در ایران فراهم آورد. دو عدد عاج فیل از هندوستان خریداری کرد و در محوطة حرم حضرت ابوالفضل محیطی برای کار فراهم کرد و کارگران در حدود یک سال کار، این ضریح را ساختند. پس از اتمام این ضریح نیز حکومت وقت عراق به صورت کتبی از آن بزرگوار قدردانی نمود.
سرانجام حاج آقا شجاع در20صفر1374ق/ مهر1333ش پس از تحمل یک دوره بیماری سرطان معده و معالجه، در آلمان درگذشت و چون از ارادتمندان عالم فاضل سید محمد ترک بود بنابر وصیتش در جوار وی، در تکیة سید محمد ترک(جهانگیرخان قشقایی)، به خاک سپرده شد.