عبدالحسین مشفقی

عبدالحسین مشفقی

شهرت :

عبدالحسین مشفقی
تاریخ وفات :
29/03/1362
مزار :
تکیه سیدالعراقین
زمینه فعالیت :
شاعر
فرزند مشهدی میرزا، شاعر و ادیب، متخلص به «مشفق»، دیوان اشعارش چاپ شده است، در سال1310ق متولد شد و در 29 ربیع الاول 1363ق رحلت نمود.
مشروح زندگی نامه
فرزند مشهدی میرزا، شاعر فرهیخته، متخلص به «مشفق» در سال 1310ق در اصفهان متولد شد. ابتدا اندکی تحصیل کرد و سپس به شغل پدری خود اشتغال جست. وی در شعر و ادب دارای طبعی روان و ذوقی سرشار بود. دیوان اشعاری بالغ بر چهار هزار بیت شعر از قصیده و مرثیه و غزل دارد که هنوز به چاپ نرسیده است. مقداری از قصاید او در چاپ سوم « امه» صغیر و مقداری دیگر در کتاب « خزاین شکن » تألیف برادرش میرزا علی مشفقی به چاپ رسیده است.
محمدحسین صغیر اصفهانی در مقدمه قصائد او می نویسد: « شادروان سعید فقید حاج عبدالحسین المتخلص به «مشفق» که بنده را رفیق شفیق و شاعر معاصر بود و اغلب اوقات یکدیگر را جلیس و انیس بودیم، دارای اخلاق حمیده و روش پسندیده بود و مخصوصاً به حد افراط به خانواده عصمت عقیده مند و همیشه در مناقب و مصائب اهل بیت به سرودن اشعار آبدار مشغول بود. دیوانی آراسته و به یادگار در جامعه گذارده؛ چند قصیده از زاده های طبع دُرربار او در این کتاب به طبع رسیده، حقیر تاریخ وفات او را سروده ام. خدایش بیامرزاد و اجر جزیل دهاد».
قصاید مشفق که صغیر در پایان «مصیبت نامه» خود چاپ کرده ،عبارتند از: غدیریه در مدح و منقبت حضرت مولی الموالی علی، علیه السلام، بهاریه در مدح حضرت حجت ابن الحسن عجل الله تعالی فرجه، تهنیت مولود حضرت ولی عصر، مدح حضرت علی بن ابی طالب، بهاریه در مدح حضرت صاحب الزمان، شرح شهادت حضرت شاهزاده علی اکبر علیه السلام، وقعه شهادت حر بن یزید ریاحی علیه الرحمة و چند قصیده دیگر در مصائب کربلا.
این شاعر وارسته در روز29 ربیع الاول 1362ق وفات یافته و در صحن تکیة سیدالعراقین به خاک سپرده شد. محمدحسین صغیر اصفهانی مرثیه ای در وفات وی سروده که ماده تاریخ آن چنین است:
گفت تاریخ وفاتش را صغیر/کرد مشفق جا بفردوس برین