محمد حسین مشکوة

محمد حسین مشکوة

شهرت :

محمد حسین مشکوة
تاریخ وفات :
1349/01/03
مزار :
تکیه بروجردی
زمینه فعالیت :
ادیب
فرزند ملا محمدابراهیم، از فضلا و بنیانگذاران پیشگام فرهنگ و مدارس جدید در اصفهان است. ابتدا مدرسه «مشکوة» را تأسیس نمود و بعد از آن مدرسه «نیر اعظم» در محله چهارسو درب شیخ ابواسحق را دایر نمود، و در آخر مدرسه «اقدسیه» را در محله شیش بیدآباد راه اندازی نمود. از آثارش «حفظ الصحه» برای کلاس های پنجم و ششم ابتدایی است. وی به خوش نامی معروف و مدرسة او در هر زمان مشهور بود. او در3 فروردین 1349ش رحلت نمود.
مشروح زندگی نامه
فرزند ملا محمدابراهیم زفره ای، از فضلای اصفهان و از بنیانگذاران پیشگام فرهنگ و مدارس جدید در اصفهان است.
شیخ محمدحسین مشکوة که خود دارای تحصیلات قدیمه تا درجة عالی بود، ابتدا مدرسه ای بنام مشکوة را تأسیس کرد. سپس در سال 1328ق مدرسة نیر اعظم را به کمک و همراهی سید خلیل خلیفه سلطانی و ابراهیم انواری در محل چهارسو درب شیخ ابواسحق باز کرد که با فوت خلیفه سلطانی و کناره گیری انواری به دلیل فعالیت های پزشکی چندان دوام نیافت. سپس در سال 1288ش نزدیکی باغ همایون در محلة شیش بیدآباد مدرسه ای دیگر به نام مدرسة اقدسیه افتتاح کرد و به کار خویش ادامه داد و این مدرسه در دورة دبستان و دبیرستان فعالیت می نمود.
این مدرسه از جمله مدارسی بود که در زمان حیات مشکوة با فداکاری و از خودگذشتگی وی دایر و و پس از فوت ایشان نیز به مدیریت پسر ایشان به تعلیم و تربیت اطفال پرداخت.
وی عاشق درس و بحث و آموزش و پرورش بود و در سالهای آخر عمر با وجود ناتوانی و کسالت به مدرسه می رفت و حتی تا دو ماه قبل از وفات هم در مدرسه حاضر می شد و به امور بچه ها رسیدگی می کرد.
وی مؤسس مدرسة نیر اعظم، مدرسة مشکوة و مدرسة اقدسیه و یکی از بنیان گذاران مدارس جدید اصفهان به شمار می رود که با کمال جدیت و پشتکار در موقعی که همة مدارس تعطیل می شد، مدرسة اقدسیه را دایر و به آموزش علوم جدید پرداخت.
از تألیفات وی کتاب «حفظ الصحه» است که به خط نستعلیق عبدالمولی مولوی خوانساری در اصفهان به سال1346ق برای کلاس-های پنجم و ششم ابتدایی در موضوع بهداشت تدوین شده است و در چاپخانه گلبهار اصفهان در 48 صفحه به چاپ سنگی رسیده است.
شیخ محمدحسین مشکوة در میان فرهنگیان اصفهان به خوش نامی معروف و مدرسة او در هر زمان مشهور بود. وی شاگرد و داماد عالم فاضل و واعظ ادیب و مدرس معروف حوزة علمیة اصفهان حاج شیخ ابوالقاسم زفره ای معروف به حاج آخوند بود.
از معلمان مدرسة اقدسیه می توان به نام بزرگان زیر اشاره کرد: مهدی و ابراهیم مشکوة از فرزندان شیخ محمدحسین مشکوة؛ حجة الاسلام شیخ جعفر زاهدی؛ شیخ محمدحسین ادیب؛ شیخ محمدحسین مهاجر ناظم مدرسه، داماد حاج آخوند زفره ای؛ محمدحسن رجایی زفره ای؛ حاج آقا مهدی شکوهنده و میرزا علی باستی، ناظم مدرسه.
از شاگردان و محصلان این مدرسه می توان به نام این بزرگان اشاره کرد: سید قوام الدین نحوی، سید مصلح الدین مهدوی، عبدالجواد فلاطوری، رضا شجاعت (مینو)، محمد دهدشتیان، سید جواد مقدس، شیخ محمدباقر صدیقین، رمضان آقا بابائی(رها)، محمدعلی اولیاء، مسیح الله جمالی، محمدرضا بخردی، شیخ مهدی مظاهری و محمد علی نقدگوزاده.
سرانجام این ادیب فاضل و خدمت گزار فرهنگ اصفهان در روز دوشنبه3 فروردین1349ش/15 محرم1390ق دارفانی را وداع گفت و پیکرش در تکیة بروجردی به خاک سپرده شد.