سید آقاجان نوربخش

سید آقاجان نوربخش

شهرت :

سید آقاجان نوربخش
تاریخ وفات :
1/01/1364
مزار :
تکیه سیدالعراقین
زمینه فعالیت :
مدرس
سید محمد، معروف به سید آقاجان، از فضلای اهل منبر و مدرسین ادبیات عرب در حوزه علمیه اصفهان است. از اساتیدش میرزا بدیع درب امامی، صاحب روضات و میرزا محمدهاشم چهاسویی است. وی به کثرت علم و وفور دانش و احاطه به اخبار شهرت داشت. در موعظه و تفسیر اخبار نهایت دقت را داشته است. او در آغاز محرم 1364ق وفات یافت.
مشروح زندگی نامه
آقا سید محمد معروف به سید آقا جان نوربخش، از فضلاى اهل منبر و مدرسین ادبیات عرب در حوزة علمیه اصفهان، حدود سال 1274 ق در شهرستان ریز (زرین شهر) متولد شد. در اصفهان نشو و نما یافت و تحصیل نمود. وى ادبیات را نزد اساتید برجسته اى همچون سید محمود کلیشادى و سید مهدى نحوى فراگرفت و سپس از محضر حضرات آیات ذیل بهره برد:
1.حاج میرزا بدیع درب امامى؛2.میرزا محمدباقر چهار سویى؛3. میرزا محمدهاشم چهار سویى؛4. شیخ محمدتقى آقا نجفى؛ 5.سید محمدباقر درچه اى؛ 6. سید محمدمهدى درچه اى؛ 7.سید ابوالقاسم دهکردى.
سید آقاجان نوربخش از بزرگان اهل منبر بود و به کثرت علم و وفور دانش و احاطه به اخبار شهرت داشت. در موعظه و تفسیر اخبار نهایت دقت را به کار مى بست و در کمال استادى از مقدمه به ذى المقدمه مى پرداخت. در ادبیات عرب مهارت کامل داشت و سال ها در مدرسه نیم آورد درس مطول مى داد و کسى را در تدریس این کتاب با او قدرت برابرى نبود.
شیخ احمدبیان الواعظین مى نویسد: «یکى از اعاظم وعاظ و اکابر مدرسین معاصر است. در این اواخر هیچ کس مطول را مثل آن بزرگوار تدریس نمى کرد. در اوایل مردم اصفهان با شوقى تمام و رغبتى ما لاکلام شیفتة مواعظ و نصایح آن واعظ جلیل بودند؛ ولى در این اواخر آن شور و شعف سابق را نداشتند و از این جهت آن جناب خیلى افسرده و دائما از مردم شکایت ها داشت».
از شاگردان وی نام های ذیل را می توان نام برد:1.حاج میرزا على آقا شیرازى؛ 2.سید عبدالحسین طیب؛ 3.شیخ عباس مصباح دستگردى؛ 4.میرزا محمد طبیب زاده؛ 5.سید محمدحسین آیت میردامادى؛ 6.سید محمود سجادى نجف آبادى؛ 7.سید مرتضى ملاباشى؛ 8.شیخ محمدرضا شریف روحانى؛ 9.سید محمدعلى موحد ابطحى؛ 10.شیخ محمد کلباسى؛11.سید مرتضى موحد ابطحى؛ 12.شیخ نصرالله قضائى نجف آبادى؛ 13. ضیاءالدین جناب 14. ملا صفرعلی نحوی.
سید آقا جان پس از نود سال عمر بابرکت سرانجام در آغاز محرم 1364ق وفات یافت و در صحن تکیه سیدالعراقین مدفون گردید.
فرزندش سید محمود نوربخش در سال 1301 در محلة بیدآباد متولد شد. تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم علمى از دبیرستان صارمیه طى نمود. در سال 1320 وارد دانشسراى عالى تهران به ریاست دکتر محمود حسابى شد و در رشتة ریاضى زیر نظر اساتیدى چون پروفسور تقى فاطمى که از نظر معلومات و معتقدات مذهبى و فنون معلمى و تربیت بى نظیر بود، و نیز دکتر هشترودى و دیگران به تحصیل پرداخت. در سال 1324ش با اخذ درجة لیسانس ریاضى وارد حرفة معلمى شد و تا سال 1358ش در دبیرستان هاى اصفهان مشغول تدریس بود و در سمت هاى ادارى چون ریاست دبیرستان هاتف، مدیریت دبیرستان سعدى و معاونت آموزشى اداره کل آموزش و پرورش نیز خدمت کرد. وی در سال 1358ش به افتخار بازنشستگى نایل شد و تا چند سال پس از آن نیز در دبیرستان هاى ملى تدریس داشت. وى علاوه بر ریاضیات و به خصوص هندسه که تخصص او بود در علوم قرآنى، ادبیات، شعر و تاریخ نیز مهارت داشت و بسیارى از آیات قرآن کریم را از حفظ داشت. وى در سال 1377 دارفانى را وداع گفت و در باغ رضوان اصفهان مدفون شد. فرزند دیگر سید آقاجان، سید ناصر نوربخش در تکیة سیدالعراقین مدفون است.