استاد علی ساغری

استاد علی ساغری

شهرت :

ساغری
تاریخ وفات :
1357/09/01
مزار :
تکیه امام جمعه
زمینه فعالیت :
شاعر,ادیب
فرزند حسین، از نوادگان ادیب شاعر، محمدابراهیم ساغر اصفهانی، و خود از اساتید هنر موسیقی و از شاگردان علینقی وزیری و موسی خان معروفی است. وی سال ها در مدارس اصفهان و دیگر شهرهای ایران به عنوان معلم موسیقی خدمت کرد. او در10 محرم1399ق/ آذر 1357ش وفات و در تکیة امام جمعه در تخت فولاد به خاک سپرده شد.
مشروح زندگی نامه
فرزند حسین، در سال 1285ش در اصفهان و در خانواده ای هنرمند و هنر شناس پا به عرصه هستی گذاشت. نامبرده از خانواده ای اهل شعر و ادب و هنر بوده و از نوادهای محمدابراهیم متخلص به ساغر اصفهانی است. نام پدربزرگش، میرزا علی خان را که از نوازندگان معروف سنتور در آن زمان بود؛ بر او گذاشتند. علی از کودکی به موسیقی علاقه نشان داد و نکاتی را که از پدر و یا پدربزرگ و کوچه و بازار می شنید، زیر لب زمزمه می کرد. در دوران جوانی به فراگیری تار پرداخت ولی متأسفانه چون هیچ گونه اثر نوشتاری از او در دست نیست؛ نام استاد یا اساتیدی را که در آغاز نزد آنها آموزش دیده بود، کسی نمی داند. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسة اتحادیه معارف که مؤسس آن میرزا عبدالوهاب خوشنویس بوده، به اتمام رسانید و در سال 1306ش عازم تهران شد و با داشتن عایله به طور مستمع آزاد در هنرستان موسیقی استاد علینقی وزیری به تحصیل موسیقی پرداخت. استعداد و پشتکار بسیارش باعث شد که پیشرفتی در یادگیری از خود نشان دهد و سرانجام جزو شاگردان کلنل وزیری درآمد. پس از حضور در محضر آن بزرگ مرد، نت خوانی و آگاهی از موسیقی غرب را از استاد آموخت و جزو اولین کسانی بود که تار را با نوت آموخت. علی ساغری مدت سه سال هم از محضر استاد موسی خان معروفی، که از بزرگان موسیقی بود؛ آموزش دید. بقول نعمت الله ستوده، موسی معروفی به این زودی ها و باین سادگی ها کسی را تأیید نمی-کرد ولی بدلیل ذوق و توانمندی هایی که در وجود شاگرد اصفهانی خود دید، در سال 1312 به نوشتن تصدیق نامه ای برای او همّت کرد که عیناً نقل می شود: « علی خان ساغری قریب سه سال نزد اینجانب به تحصیل موسیقی اشتغال داشته و ردیف کامل دستگاه هفتگانه موسیقی ایرانی را از شور تا راست پنجگانه فراگرفته و با نهایت سعی از عهده برآمده است. علاوه بر قسمت عملی در قسمت علمی موسیقی از قبیل نت خوانی و تئوری موسیقی نیز به قدر لزوم و رفع احتیاجات اطلاعات لازم را کسب نموده است. لذا بموجب این ورقه که بمنزله تصدیق نامه می باشد ایشان را برای معلمی در قسمت موسیقی ایران از ردیف آوازهای ایرانی و قسمتهای ضربی و غیره و در قسمت علمی از قبیل نوت و تئوری در حد اطلاعات که دارند معرفی نموده و در خاتمه از حسن اخلاق و جدیت مشارالیه در تمام مدت تحصیل اظهار رضایت می نماید».
علی خان ساغری پس از آموزش نزد کلنل وزیری و موسی خان معروفی به اصفهان بازگشت و به عنوان معلم موسیقی در دبیرستانها و دانشسراها مشغول به تدریس موسیقی و آموزش به هنرجویان و علاقه مندان پرداخت و شاگردان بسیاری را تربیت نمود.
وی به سال 1312ش به پیشنهاد هنرستان موسیقی، دبیر موسیقی در تهران شد و سال 1316ش به سمت دبیر موسیقی به بوشهر مأموریت یافت. بعداً به سبزوار و سپس دبیر موسیقی دانشسرای مقدماتی اهواز و بالاخره در سال 1319ش برای مدیریت دایرة موسیقی فرهنگ فارس و هنرآموز موسیقی دانشسرا و آموزشگاههای شیراز به آن حوزه اعزام شد و سپس به اصفهان بازگشت و آموزگار دبستان طوبی اصفهان شد.
او سالها رهبری چند ارکستر را در رادیو اصفهان به عهده داشت و با بزرگانی همچون تاج اصفهانی، حسن کسایی و استادان دیگری از جمله سعادت اله نورده، قدرت اله راستی، عباس خان سروری، سید عباس خلیفه سلطانی معروف به ثقفی و دیگر هنرمندان آن وقت رادیو، همکاری صمیمانه داشت. علاوه بر آنچه ذکر شد باید بحق او را یکی از بنیان گذاران هنرستان موسیقی اصفهان دانست که به تربیت شاگردانی پرداخت که هر یک از آنها قدرشناس زحمات آن استاد فرهیخته و بی ادعای خود بوده و هستند.
از شاگردان وی اساتیدی همچون: محمد مسعودی، حسام الدین سراج، علی رستمیان، محمدحسن علی خاصی ، همایون یزدی، سعید مزدک، مسعود امیدی و فرزندش سیروس ساغری را می شناسیم.
علی خان ساغری در تمامی مدت عمر خود بی نیازی را پیشه کرده و دارای اخلاقی خوش بود. از مدعیان بی زار بود و می گفت هنر انتها ندارد. نگارنده چندین بار با این استاد فرهیخته در باغ استاد حسین یاوری برخورد داشتم که جلساتی بسیار آموزنده برای من بود.
نشریة دبستان طوبی در اصفهان در مورد وی می نویسد: « ساغری مردی به تمام معنی هنرمند و وارسته و با دوستان و آشنایانش فوق العاده صمیمی می-باشد، آقای ساغری در مدت خدمت به اخذ چندین برگ تقدیرنامه وزارتی و مدال درجه اول علمی و جوایز دیگر نایل گردیده است».
علی خان ساغری در آذر 1357ش/ دهم محرم 1399ق در اثر تصادف با اتومبیل زندگی را بدرود گفت و در تکیة امام جمعه در تخت فولاد به خاک سپرده شد.
فرزند استاد، حسین ساغرزاده معروف به سیروس ساغری از نوازندگان چیره دست سنتور و از شاگردان پدرش و استاد ابوالحسن صبا و از بنیان گذاران هنرستان موسیقی در شهر اصفهان است که در 18 بهمن 1374ش فوت و در قطعة نام آوران باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.