حاج سید اسدالله صدرهاشمی

حاج سید اسدالله صدرهاشمی

شهرت :

صدرهاشمی
تاریخ وفات :
1358/07/07
مزار :
تکیه شهدا
زمینه فعالیت :
فرزند سید حسین حسینی حائری، متولد 1315ق، از علما و مدرسین بزرگ کربلا، در اصفهان و عتبات عالیات نزد علمای همچون سید ابوالقاسم دهکردی، شیخ علی شاهرودی و آقا ضیاالدین عراقی به تحصیل پرداخت. وی سال ها در کربلا به تدریس مشغول بود، و در سال1339ش به دعوت مردم آبادان به آن جا رفت و به ارشاد مردم پرداخت. از آثارش«الاصول» و «رساله عملیه» است. در اواخر عمر به اصفهان بازگشت، و در مدرسه نیم آورد جلسات درس برپا نمود. با وجود کهولت و ناتوانی در اولین راهپیمایی های انقلاب در خوزستان شرکت می نمود. او در7 مهر 1358 رحلت نمود
مشروح زندگی نامه
فرزند سید حسین حسینی حائری از علما و مدرسین بزرگ کربلا به سال1315ق در اصفهان متولد شد. ابتدا نزد آقا سید ابوالقاسم دهکردی و آقا سید محمد باقر درچه ای تحصیل نمود. سپس به عتبات عالیات عزیمت کرد و نزد علمای اعلام، شیخ علی شاهرودی، میرزا هادی خراسانی، سید حسین قمی، سید محمد حسن قزوینی، سید حسن اشکذری، شیخ عبدالهادی مازندرانی، آقا ضیاءالدین عراقی و سید ابراهیم قزوینی به تحصیل پرداخت و به اجتهاد نائل آمد. وی در مدرسة هندی کربلا ساکن بوده و سال ها به تدریس اشتغال داشت از شاگردانش در کربلا می توان به شیخ سیف الله نور محمدی نجف آبادی و سید حسین موسوی سدهی اشاره کرد.
در سال1339ش به دعوت مردم آبادان به آن جا رفت و به ارشاد و راهنمایی مردم پرداخت. آثار ذیل از تألیفات اوست: «الاصول»؛ «حاشیة علی العروة»؛ «رسالة عملیه»؛ الفقه؛ «مناسک حج».
او اجازة اجتهاد از آقا سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاءالدین عراقی و سید میرزا اصطهباناتی داشته است. وی در اواخر عمر به زادگاه خود بازگشت، و در مدرسه نیم آورد جلسات درس خود را ادامه می داد و علاوه بر آن در مسجد سید و مسجد جارچی بازار اصفهان به اقامه جماعت می پرداخت. وی علی رغم کهولت و ناتوانی در اولین راهپیمائی های انقلاب (خوزستان) شرکت می نمود.
سید اسدالله صدر در 11 ذیقعده 1399ش/7 مهر 1358ش وفات یافت و در گلستان شهدا جنب مزار شهید سید ابوالحسن شمس آبادی مدفون گردید.
ماده تاریخ وفات او چنین است:
حجت الاسلام ما چون ارجعی از حق شنید / مرغ روحش با ملک از جان دل لبیک گفت
سال فوتش را چنین گفتم که چون آمد ندا / سید اسدالله صدرهاشمی لبیک گفت