شیخ فخرالدین طاهری

شیخ فخرالدین طاهری

شهرت :

طاهری
تاریخ وفات :
1358/10/04
مزار :
تکیه شهدا
زمینه فعالیت :
عالم فاضل
فرزند شیخ محمدتقی، متولد1302ش در قهدریجان،عالم فاضل و فقیه محقق، در اصفهان و قم نزد شیخ محمد صدوقی، شیخ عباسعلی شاهرودی و سیدمحمدرضا گلپایگانی تحصیل نمود. وی همچنین از درس اخلاق امام خمینی،بهره برد. سال ها در زادگاهش به اقامه جماعت و ارشاد و تبلیغ پرداخت. از آثارش«زادالواعظین»، درهشت جلد، «احوالات مختار» است. وی در 4 دی 1358ش فوت شد.
مشروح زندگی نامه
فرزند شیخ محمد تقی بن ملا محمد طاهر بن ملا محمد علی بن محمد امین قهدریجانی، عالم فاضل و فقیه محقق، در سال 1302ش در قهدریجان به دنیا آمد.
جدش ملا محمدعلی از علمای قهدریجان و صاحب تألیفاتی از جمله: 1. «تحفة العلل»؛ 2. رساله « کنزاللغات»؛3. « مونس المؤمنین»؛ همچنین وی کتاب « روضة الصفا» را با خط خود در سال 1256ق استنساخ نموده است. این عالم بزرگوار در سال 1284ق وفات یافته است.
از فرزندان وی آخوند ملا محمدطاهر از علما قهدریجان است که مدتی امامت جمعه را در منطقه داشته و در سال1333ق وفات یافته و جنازه بعد از مدتی به نجف اشرف انتقال داده شده است.
فرزند او شیخ محمدتقی طاهری نیز از علمای قهدریجان بوده و به ارشاد و ترویج معارف دینی و امامت جماعت و جمعه مشغول بوده است. وی در سال 1361ق فوت و در قبرستان قهدریجان به خاک سپرده شد.
شیخ فخرالدین فرزند شیخ محمد تقی پس از دروس ابتدایی برای فراگیری علوم دینی وارد حوزه علمیه اصفهان شد. علوم مقدماتی و ادبیات را نزد استادان اصفهان به اتمام رسانید و پس از آن به شهر مقدس قم عزیمت نمود.
آقا فخرالدین طاهری دروس سطح را از محضر استادان بزرگی چون شهید محراب شیخ محمد صدوقی و حاج شیخ عبدالرزاق قائینی فرا گرفت و پس از آن دروس خارج فقه و اصول را از مراجعی چون سید حسین بروجردی، سید روح الله خمینی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی، شیخ عباسعلی شاهرودی و سید محمدرضا گلپایگانی بهره برد. وی علاوه بر درس خارج فقه و اصول امام راحل، عصر روزهای جمعه در مدرسة فیضیه از درس اخلاق ایشان استفاده می نمود.
حاج شیخ فخرالدین ضمن اشتغال به درس و بحث، سالها در زادگاه خود به جماعت و وعظ و خطابه پرداخت و به منظور انجام وظیفه دینی در ماه مبارک رمضان و ایام محرم و صفر به بسیاری از نقاط ایران سفر کرد. ایشان نسبت به ولایت خاندان رسول اکرم صلی الله علیه و آله علاقه وافر داشت به طوری که زبانزد خاص و عام بود.
از فخرالدین طاهری آثاری خطی به یادگار مانده است: 1. « زادالواعظین»، شامل 8 جلد؛2. « القصص و المطایبات»، دو جلد؛ 3. « ملخص الاشعار»؛ 4. « احوالات مختار»؛ 5. « الولادة و الوفات».
آقا فخرالدین از سوی مراجع عظام: سید محمدرضا گلپایگانی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی، سید ابوالقاسم خویی، سید عبدالهادی شیرازی، سید محمد حسنی کوه کمره ای، شیخ عبدالنبی عراقی و سید محمود شاهرودی اجازه در امور حسبیه داشته است.
سرانجام وی در بازگشت از مأموریت تبلیغاتی خود در جادة قم به اصفهان در 4 صفر 1400ق/ 4 دی 1358ش در سن 56 سالگی در حادثة تصادف فوت نموده و در گلستان شهدا به خاک سپرده شد.

داستانها

فرزند حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا فخر طاهری نقل می کند که روزی به دیدن آیت الله حاج آقا میرزا هاشمی رفته بودم. ایشان هدیه ای به من دادند و گفتند ناقابل است. اما خاطره برایت تعریف کنم که پدرش در زمان طلبگی وضع او از لحاظ اقتصاد خوب نبود مستأجر بودند. من