سید مصطفی طباطبایی

سید مصطفی طباطبایی

شهرت :

سید مصطفی طباطبایی
تاریخ وفات :
1/01/1376
مزار :
تکیه شهدا
زمینه فعالیت :
عالم فاضل
فرزند سید جواد طباطبایی بن سید زین العابدین طباطبایی است. وی که دومین فرزند سید جواد طباطبایی است، مانند پدر و برادران خود به سلک روحانیت درآمد و علاوه بر تحصیل در خدمت پدر خود، از اساتید حوزة علمیه اصفهان نیز بهره برد؛ به گونه ای که جزء منبریهای شهر خوراسگان به شمار می آمد.
مشروح زندگی نامه
فرزند سید جواد طباطبایی بن سید زین العابدین طباطبایی است. وی که دومین فرزند سید جواد طباطبایی است، مانند پدر و برادران خود به سلک روحانیت درآمد و علاوه بر تحصیل در خدمت پدر خود، از اساتید حوزة علمیه اصفهان نیز بهره برد؛ به گونه ای که جزء منبریهای شهر خوراسگان به شمار می آمد. ایشان دارای سه پسر بود که هر سه جزء روحانیون بنام شهر خوراسگان بودند.
ایشان بجز وعظ و روضه خوانی و امامت مسجد ائمه اطهار در عصرهای جمعه، همان جا به برگزاری دعای سمات اقدام می نمود. او پس از چند سال بیماری در 21 دی1383ش/ 28 ذیقعده 1425ق بدرود حیات گفت و در صحن امامزاده ابوالعباس خوراسکان مدفون شد.
از فرزندان ایشان، حجت الاسلام حاج سید علی طباطبایی، مانند پدر خود عمری در سلک روحانیت به امامت جماعت در مسجد سید خوراسگان و وعظ و خطابه پرداخت و سرانجام پس از چندین سال تحمل درد و بیماری در سال 1391ش درگذشت و در رواق امامزادة اسحاق خوراسگان در کنار برادر خود حاج سید ابوالفضل طباطبایی مدفون گردید.
حجت الاسلام حاج سید ابوالفضل طباطبایی، نیز یکی دیگر از فرزندان سید مصطفی در سال 1310ش در محله پزوه متولد شد و علاوه بر پدر و برادرانش از محضر درس آقا نجفی، سید ابوالحسن شمس آبادی، اشنی و شیخ محمدباقر زند کرمانی بهره جست. وی سالهای متمادی در مسجد نوربلند محلة پزوه به وعظ و خطابه مشغول بود و از ذاکرین با اخلاص اهل بیت به شمار می رفت.
وی در شعر نیز قریحه ذاتی داشت و « قاصر» تخلص می کرد و از وی دیوان شعری به نام« دیوان قاصر» نیز از ایشان به چاپ رسیده است. یکی از فرزندان ایشان به نام آقا تقی طباطبایی از جانبازان بالای70 درصد جنگ تحمیلی به شمار می رود که سالیان زیادی است به دلیل مصدومیت در بستر بیماری است.
حاج سید ابوالفضل طباطبایی سرانجام در سال 1388ش پس از چند ماه بیماری وفات یافت و در رواق امامزاده اسحاق خوراسکان به خاک سپرده شد.