اصغر محیی

اصغر محیی

شهرت :

اصغر محیی
تاریخ وفات :
1353/08/05
مزار :
تکیه شهدا
زمینه فعالیت :
طبیب
فرزند احمد، متولد 1297ش،از دانشکده دندانپزشکی تهران فارغ التحصیل شده، در بیمارستانها و درمانگاههای اصفهان به خدمت پرداخت. در دانشگاه لندن تحصیلات تکمیلی را انجام داد. از سمت های او رییس مرکز پزشکی امین، ریاست مرکز درمانی فیض و ریاست بیمارستان احمدیه است. از آثارش سه کتاب در زمینه پزشکی است. او در5 آبان 1353ش درگذشت
مشروح زندگی نامه
فرزند احمد محیی، در سال 1297ش در اصفهان در خانواده ای اهل علم و طبابت به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در اصفهان به پایان رسانید و برای طی تحصیلات دانشگاهی ابتدا به دانشکدة دندانپزشکی تهران رفت و در سال 1326ش با درجة ممتاز از این دانشکده فارغ التحصیل شد. پس از اتمام خدمت زیر پرچم، دورة دانشکدة پزشکی تهران را شروع کرد و در آبانماه 1333ش این دوره را به پایان رسانید و در اردیبهشت 1334ش به سبب عشق سرشار به زادگاهش به اصفهان بازگشت و بعنوان دستیار در بخش جراحی بیمارستان ثریا مشغول شد و در سال 1338ش به سمت رئیس بخش درمانگاه این بخش شد. در سال 1342ش برای گذراندن دوره تکمیلی تحصیلات خود به لندن رفت و در بیمارستانهای دانشگاه لندن در اطراف امراض کبدی و جراحی دستگاه هاضمه به مطالعه پرداخت و در سال 1343ش دانشیار بخش جراحی شد.
در سال 1348ش رییس مرکز پزشکی امین شد و در سال 1349ش تا سال 1350ش ریاست مرکز درمانی فیض را عهده دار بود. همچنین ریاست بیمارستان احمدیه اصفهان را که پدرش بنیان گذاشته بود، برعهده داشت.
دکتر اصغر محیی در زمینة تحقیق و تألیف کتابهای پزشکی نیز فعالیت نمود و آثاری را از خود به یادگار گذاشته که از آن جمله است: 1. ایلئیت ترمینال و معالجه جراحی و طبی؛ 2. هموراژی انترامورال دومین قسمت اثنی عشر؛ 3. امراض کبدی.
سرانجام در 5 آبانماه1353ش فوت نموده و کنار پدر در گلستان شهدا مدفون شد.