احمد كاظمی

احمد كاظمی

شهرت :

احمد کاظمی
تاریخ وفات :
12/08/1440
مزار :
تکیه شهدا
زمینه فعالیت :
دفاع مقدس

شهید احمد كاظمی: فرزند عشق علی، در سال 1337ش در شهر نجف آباد متولد شد. پیش از انقلاب اسلامی در جریان های سیاسی و مذهبی کشور حضور داشت. تا جای که در مراسم عزاداری روز عاشورا توسط ساواک دستگیر شد.

وی فعالیت های خود را علیه رژیم پهلوی ادامه داد و با پیروزی انقلاب اسلامی راهی سوریه شد و به صف مبارزین لبنان پیوست و همراه با گروهای فلسطینی یک دوره آموزشی جنگ های نامنظم را طی کرد و به ایران بازگشت. در اوایل سال 1359ش با تشدید بحران در کردستان و شمال غرب عازم کرمانشاه و سپس سنندج شد و پس از بازگشت به عضویت سپاه درآمد. در عملیات ثامن الائمه در سال 1360ش حماسة بزرگی در آزادسازی شمال آبادان انجام داد. پس از آن احمد، فرمانده تیپ 8 نجف اشرف شد. وی عملیات مشترکی نیز با ارتشیان در غرب کشور و به فرماندهی سپهبد صیادشیرازی داشت. با پایان جنگ مدتی را جهت مقابله با تهدیدات احتمالی در جنوب ماند و سپس لشکر خود را به اصفهان منتقل نمود.

وی در سال 1367ش معاون عملیات نیروی زمینی سپاه شد و سپس به لشکر 8 نجف برگشت و با شروع فعالیت عناصر ضدانقلاب در کردستان به آن منطقه رفت و در سال1372ش فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدای سپاه در شمال غرب کشور شد. در سال 1374ش عناصر ضدانقلاب را تعقیب و با تجهیزات سنگین وارد خاک عراق شد، حدوداً 160 کیلومتر پیشروی کرد و با تسلیم ضدانقلاب و حزب دموکرات با وساطت جلال طالبانی یک قرارداد مبنی بر کنارگذاشتن اسلحه توسط حزب دموکرات تنظیم شد و او نیروهای خود را سالم به ایران بازگرداند. وی در سال 1379ش به سمت فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد.

او هواپیماهای جنگی را خریداری و وارد نیروی هوایی سپاه کرد و مرکز آموزش خلبانی را جزو کارهای مهم خود در نیروی هوایی قرار داد. سال 1384ش از سوی مقام معظم رهبری به فرماندهی نیروی زمینی سپاه منصوب گردید.

وی تمام توان خود را در تقویت توان موشکی ایران به کار گرفت و موفقیت تولید و آزمایش موشک شهاب3 نمادی از این اراده است. وی در آخرین مأموریتش که سرکشی به لشکرها و واحدهای مختلف نیروی زمینی در ارومیه بود، در 19 دیماه 1384ش هواپیمای آنها سقوط کرد و به شهادت رسید و پیکرش در قطعه کربلای 5 به خاک سپرده شد.

شاخصه مدیریت وی بر حول، تلاش، نوآوری، فرمان پذیری و نظم در امور همراه با محبت و صفای باطن و عشق و علاقه و دوستی با نیروهای تحت امر خود بود. وی پیش سلام و خوش اخلاق و اهل مزاح و به شدت با حجب و حیا و بانزاکت بود. در حفظ بیت المال حساسیت خاصی داشت. سادگی، خلوص، تواضع و فروتنی او باعث شده بود که در قلب رزمندگان و بسیجی ها جا داشته باشد.


مشروح زندگی نامه

شهید احمد كاظمی: فرزند عشق علی، در سال 1337ش در شهر نجف آباد متولد شد. پیش از انقلاب اسلامی در جریان های سیاسی و مذهبی کشور حضور داشت. تا جای که در مراسم عزاداری روز عاشورا توسط ساواک دستگیر شد. وی فعالیت های خود را علیه رژیم پهلوی ادامه داد و با پیروزی انقلاب اسلامی راهی سوریه شد و به صف مبارزین لبنان پیوست و همراه با گروهای فلسطینی یک دوره آموزشی جنگ های نامنظم را طی کرد و به ایران بازگشت. در اوایل سال 1359ش با تشدید بحران در کردستان و شمال غرب عازم کرمانشاه و سپس سنندج شد و پس از بازگشت به عضویت سپاه درآمد. در عملیات ثامن الائمه در سال 1360ش حماسة بزرگی در آزادسازی شمال آبادان انجام داد. پس از آن احمد، فرمانده تیپ 8 نجف اشرف شد. وی عملیات مشترکی نیز با ارتشیان در غرب کشور و به فرماندهی سپهبد صیادشیرازی داشت. با پایان جنگ مدتی را جهت مقابله با تهدیدات احتمالی در جنوب ماند و سپس لشکر خود را به اصفهان منتقل نمود. وی در سال 1367ش معاون عملیات نیروی زمینی سپاه شد و سپس به لشکر 8 نجف برگشت و با شروع فعالیت عناصر ضدانقلاب در کردستان به آن منطقه رفت و در سال1372ش فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدای سپاه در شمال غرب کشور شد. در سال 1374ش عناصر ضدانقلاب را تعقیب و با تجهیزات سنگین وارد خاک عراق شد، حدوداً 160 کیلومتر پیشروی کرد و با تسلیم ضدانقلاب و حزب دموکرات با وساطت جلال طالبانی یک قرارداد مبنی بر کنارگذاشتن اسلحه توسط حزب دموکرات تنظیم شد و او نیروهای خود را سالم به ایران بازگرداند. وی در سال 1379ش به سمت فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد. او هواپیماهای جنگی را خریداری و وارد نیروی هوایی سپاه کرد و مرکز آموزش خلبانی را جزو کارهای مهم خود در نیروی هوایی قرار داد. سال 1384ش از سوی مقام معظم رهبری به فرماندهی نیروی زمینی سپاه منصوب گردید. وی تمام توان خود را در تقویت توان موشکی ایران به کار گرفت و موفقیت تولید و آزمایش موشک شهاب3 نمادی از این اراده است. وی در آخرین مأموریتش که سرکشی به لشکرها و واحدهای مختلف نیروی زمینی در ارومیه بود، در 19 دیماه 1384ش هواپیمای آنها سقوط کرد و به شهادت رسید و پیکرش در قطعه کربلای 5 به خاک سپرده شد. شاخصه مدیریت وی بر حول، تلاش، نوآوری، فرمان پذیری و نظم در امور همراه با محبت و صفای باطن و عشق و علاقه و دوستی با نیروهای تحت امر خود بود. وی پیش سلام و خوش اخلاق و اهل مزاح و به شدت با حجب و حیا و بانزاکت بود. در حفظ بیت المال حساسیت خاصی داشت. سادگی، خلوص، تواضع و فروتنی او باعث شده بود که در قلب رزمندگان و بسیجی ها جا داشته باشد.